1 / 3

Od kiedy w 2002 r. rząd Korei przyjął indeks jakości powietrza (AQI), znacząco zmniejszyła się tam emisja szkodliwych zanieczyszczeń, a jednocześnie – zwłaszcza w obrębie metropolii Seulu – zwiększyła się ilość parków, zieleni miejskiej oraz ekologicznych korytarzy.

Wpisując się w ten trend, pracownia architektoniczna AZPML opracowała koncepcję przekształcenia jednej z głównych arterii miasta, Seun Sangga, w zielony deptak. Architekci wzięli pod uwagę dwie wyraźne tendencje widoczne w mieście – starzenie się społeczeństwa i coraz większy udział pieszych i mieszkańców na co dzień korzystających z prostych środków komunikacji – rowerów, skuterów i segwayów. Dlatego też w projektach dużą rolę odgrywają trakty komunikacyjne przystosowane do ruchu jednośladów i wózków inwalidzkich, a wszystko to kosztem ruchu samochodowego.

Kluczowym elementem transformacji jest jednak przekształcenie istniejących budynków w „filtry środowiskowe”, które mają przyczynić się do redukcji stężenia tlenku węgla i zanieczyszczeń powietrza. Promenada ma zatem nie tylko pełnić funkcję komunikacyjną, ale przede wszystkim przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieście oraz rozwoju miejskiej zieleni. Elewacje budynków zostaną pokryte wertykalnymi i linearnymi plantacjami roślin. Przyczyni się to do redukcji niekorzystnego bilansu cieplnego budynków i ich otoczenia – liście nie pozwolą na zbytnie nagrzanie ścian, a w chłodniejsze dni zapobiegną ucieczce ciepła. Po realizacji inwestycji Seul zyska prawdziwy „zielony korytarz”.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj