Zwierzęta różnych gatunków, w tym zwycięski kos, kwiaty oraz krajobrazy znalazły się na tradycyjnej pokonkursowej wystawie zdjęć, prezentowanej podczas tegorocznych Targów POLEKO w Poznaniu przez Program „Odpowiedzialność i Troska”.

To plon IV już edycji konkursu fotograficznego „Złap zająca”, w którym udział biorą pracownicy firm chemicznych, skupionych w Programie. Targi odwiedzili także tegoroczni laureaci, którym wręczone zostały nagrody.

Wystawa 46 wyróżnionych prac, cieszyła się podczas Targów, zorganizowanych w dniach 23-26 listopada, dużym powodzeniem. – Zdjęcia laureatów IV edycji są pełne delikatności i klimatu, których oddanie świadczy o wrażliwości ich autorów, ich umiejętności dostrzegania tego, co często jest tak bardzo ulotne i nieokreślone – mówi przewodniczący jury, Łukasz Stępień ze Związku Polskich Fotografów Przyrody, który osobiście pogratulował osiągniętych rezultatów przybyłym na POLEKO laureatom.

 Zwiedzający Targi podziwiali także kalendarz Programu „Odpowiedzialność i Troska na 2011 rok, w którym znalazło się 13 najlepszych fotografii tegorocznej edycji konkursu.

Konkurs „Złap zająca”, którego pomysłodawcą jest firma ZAK S.A., polega na ciekawym ujęciu w obiektywie aparatu unikalnych chwil z życia fauny i flory na terenie naszego kraju. Do tegorocznej, czwartej już edycji, zgłosili się pracownicy 19 firm realizujących Program „Odpowiedzialność i Troska” w Polsce, są to:

ANWIL S.A., ARNAUD Polska Sp. z o.o., Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o., BASF POLSKA Sp. z o.o., Branżowa Organizacja Odzysku S.A., FOSFAN S.A., IMCD Polska Sp. z o.o., Inowrocławskie Kopalnie Soli „Solino” S.A., LUVENA S.A., PCC Rokita SA, Petrochemia-Blachownia S.A., Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A., Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku S.A., ZAK S.A., Zakłady Azotowe „Puławy” S.A., Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach S.A., Zakłady Chemiczne „Organika Sarzyna” S.A., Zakłady Chemiczne „POLICE” S.A., Zakłady Chemiczne ZACHEM S.A.

Patronat honorowy nad IV edycją konkursu sprawował ponownie Związek Polskich Fotografów Przyrody. Patronat medialny objęli: Magazyn poświęcony fotografii przyrodniczej Foto Natura, Portal wszystkich fotografujących Fotal.pl, Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody SALAMANDRA oraz Portal przyjaznych środowisku Ekologiczni.pl.

Jury w składzie: Łukasz Stępień (Związek Polskich Fotografów Przyrody) – przewodniczący, Tomasz Krzyśków (FOTONATURA) oraz dwie przedstawicielki Sekretariatu „OiT”: Magdalena Ozimek i Marta Łozowska, przyznało:

I miejsce i nagrodę w wysokości 2000 zł: Piotrowi Majdrowi, reprezentującemu Zakłady Chemiczne „Organika – Sarzyna” S.A. za pracę p.t. „Kos – strażnik krainy baśni” (na zdjęciu)

II miejsce i nagrody w wysokości 1000 zł: pracownikowi Zakładów Azotowych „Puławy” S.A. – Grzegorzowi Sierockiemu za fotografię: „Spacer we mgle”. Na zdjęciu znalazły się dwie żerujące czaple białe w starorzeczu Narwii w Bronowie koło Łomży. 

Trzy równorzędne III miejsca (oraz po 500 zł). Nagrody otrzymali: Patryk Skorupa z Zakładów Chemicznych „Police” S.A. za fotografię nieco hipnotyzującego „Przyczajonego pająka”. A także Joanna Wiatr z Luveny S.A. – za nastrojowy „Nadmorski Park Krajobrazowy” – fotografię wykonaną w Okolicach Rozewia oraz Grzegorz Szarek z Zakładów Azotowych w Tarnowie Mościcach S.A. – za zdjęcie „Spotkanie na szlaku”, przedstawiające jelenia napotkanego podczas wędrówki  w okolicach Zakopanego.

Także internauci wybrali w ramach konkursu najlepsze zdjęcie. We wrześniu br. na stronie www.rc.com.pl odbyło się otwarte głosowanie na najciekawszą fotografię IV edycji konkursu. Internautom najbardziej spodobała się fotografia Wojciecha Chrupały z Zakładów Chemicznych Zachem S.A. pt. „Świerszcz ukryty wśród liści”.

Ponadto jury konkursowe przyznało wyróżnienia I i II stopnia, które wraz z fotografiami laureatów utworzyły pokonkursową wystawę, prezentowaną podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO 2010 w Poznaniu. 

 


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj