Zmiany klimatu szkodzą zdolnościom bojowym NATO w Kosowie

Zmiany klimatu szkodzą zdolnościom bojowym NATO w Kosowie
Bartłomiej Leśniewski
15.07.2024, o godz. 8:15
czas czytania: około 2 minut
0

Zdolności sił pokojowych NATO stacjonujących w Kosowie będą osłabione przez konieczność monitorowania coraz większej liczby zbrodni przeciw środowisku oraz pomaganie w usuwaniu skutków coraz częstszych klęsk żywiołowych - wynika z raportu Sojuszu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W ostatnich latach Kosowo doświadczyło niszczycielskich pożarów oraz powodzi.

Dynamiczna pogoda

„Oczekuje się, że do takich wydarzeń będzie dochodzić w kraju coraz częściej, co w połączeniu ze stale napiętą sytuacją międzynarodową znacząco wpłynie na funkcjonowanie natowskiej misji KFOR” – zauważono w raporcie NATO, cytowanym w sobotę przez dziennik “Koha Ditore”.

“Zbrodnie przeciwko środowisku, takie jak wycinka drzew i nielegalne składowanie śmieci, mogą w istotny sposób zagrozić ekosystemowi. Poza degradacją środowiska działania te mogą zaostrzyć skutki zmian klimatycznych poprzez zwiększenie poziomu zanieczyszczeń i zmniejszenie zdolności lasów do pochłaniania dwutlenku węgla” – oceniono.

Sojusz podkreślił, że zagrożenia te są szczególnie niebezpieczne w przypadku kraju znajdującego się w tak trudnym środowisku międzynarodowym jak Kosowo. Władze w Prisztinie regularnie oskarżają sąsiednią Serbię o prowadzenie przeciwko państwu wojny hybrydowej.

Klęski żywiołowe

NATO ostrzegło, że zmiany klimatu sprawią, że w Kosowie coraz częściej będą występować klęski żywiołowe. “KFOR w Kosowie odgrywa kluczową rolę w udzielaniu pomocy w następstwie ekstremalnych zdarzeń pogodowych”, co w obliczu prognoz klimatycznych “znacząco wpłynie na produktywność i działalność operacyjną stacjonujących w kraju wojsk” – podkreślono.

W raporcie stwierdzono też, że ekstremalne upały – których w najbliższej przyszłości należy spodziewać się na całych Bałkanach – oraz zanieczyszczenie wód i powietrza będą wpływać na jakość i średnią oczekiwaną długość życia zarówno obywateli Kosowa, jak i stacjonujących w kraju żołnierzy sił międzynarodowych.

Obecnie w Kosowie stacjonuje ok. 4,5 tys. żołnierzy sił pokojowych NATO, w tym kontyngent polski rozmieszczony we wsi Novo Selo.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025