Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Zmiany w warszawskiej gospodarce odpadami

Zmiany w warszawskiej gospodarce odpadami
29.05.2013, o godz. 14:45
czas czytania: około 2 minut
0

Rada m.st. Warszawy przyjęła proponowane zmiany w organizacji systemu gospodarki odpadami, jaki będzie funkcjonował w stolicy od 1 lipca. Wśród przyjętych propozycji znalazło się m.in. wprowadzenie dodatkowych stawek dla domów jednorodzinnych oraz wydłużenie terminu składania deklaracji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Zgodnie z treścią uchwały określającej sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych i ich zagospodarowania, miasto wyposaży nieruchomości, na których powstają odpady komunalne objęte systemem (domy jedno- i wielorodzinne, biura, lokale usługowe) w odpowiednie pojemniki do zbierania tych odpadów oraz zapewni utrzymanie ich w dobrym stanie sanitarnych i technicznym. Usługa ta będzie częścią zlecenia, jakie otrzymają firmy wybrane do obsługi poszczególnych obszarów Warszawy. Wprowadzenie takiego zapisu umożliwiła nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przyjęta w styczniu 2013 r. – wcześniej, gdy przyjmowana była pierwotna wersja tej uchwały, ustawa nakładała obowiązek zapewnienia pojemnika na właścicieli nieruchomości.

Dodatkowo, radni przyjęli propozycję zmiany zapisów dotyczących odbioru odpadów zielonych – będą one odbierane w ramach comiesięcznych zbiórek akcyjnych, od maja do listopada każdego roku. W przyjętej wersji uchwały znalazło się też zmniejszenie częstotliwości odbierania odpadów zmieszanych z domków jednorodzinnych, co powinno przełożyć się na niższe koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami.

Zmiany wprowadzone do regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie opierają się na dostosowaniu jego treści do znowelizowanej uchwały „usługowej” w zakresie częstotliwości odbierania poszczególnych grup odpadów oraz zapewnienia pojemników do ich gromadzenia przez firmy działające na zlecenie miasta. Uwzględniono także techniczne uwagi Wojewody Mazowieckiego, odnoszące się do zastosowanej techniki legislacyjnej – umieszczenia na początku aktu słowniczka definicji zamiast klauzul odsyłających.

Zmniejszenie częstotliwości odbioru śmieci z domów jednorodzinnych i związane z nim potencjalne zmniejszenie kosztów ich obsługi umożliwiły zróżnicowanie stawek opłaty dla tych nieruchomości. Radni przyjęli rozwiązanie oparte na trzech stawkach opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów z domów jednorodzinnych, w zależności od liczby osób zamieszkujących gospodarstwo domowe. I tak, w przypadku gospodarstwa jednoosobowego, zbierającego odpady w sposób selektywny, będzie to 44,50 zł, dwie osoby mieszkające w domu i segregujące śmieci zapłacą 68 zł, zaś trzy i więcej osób – 89 zł. W przypadku zbierania odpadów w sposób nieselektywny, stawki będą wyższe o 40%.

Ze względu na charakter proponowanych zmian, w ostatniej z uchwał zawarto zmianę terminu składania deklaracji o wysokości opłaty śmieciowej. Dokumenty te będzie można składać osobiście do urzędów dzielnic, przez internet za pomocą podpisu elektronicznego  lub listem poleconym do 19 lipca 2013 r.


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2026