Dzisiaj obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu, będący zwieńczeniem trwającego od 16 września Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT) – największej ogólnoeuropejskiej inicjatywy poświęconej transportowi ekologicznemu.

57 proc. podróży wykonywanych samochodem nie trwa dłużej niż 15 minut (badanie: Świadomość kierowców na temat zagadnień zrównoważonego transportu, 2010). Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu ma na celu pokazanie, że jazda samochodem nie zawsze jest najlepszą opcją, a na pewno nie jedyną. Na krótkich dystansach zamiast samochodem możemy jechać rowerem, autobusem lub iść piechotą.

– Każdy z nas chciałby żyć w mieście przyjaznym, tzn. czystym, bez spalin, hałasu, korków ulicznych, blisko zieleni. Obecnie w miastach parki, ścieżki rowerowe, ułatwienia dla pieszych, strefy wyłączone z ruchu samochodowego możemy zaliczyć do luksusu, w którym nie każdemu dane jest żyć – powiedziała Karolina Kulicka, dyrektor Departamentu Edukacji Ekologicznej w Ministerstwie Środowiska.

Z okazji ETZT Ministerstwo Środowiska uruchomiło specjalną stronę internetową poświęconą zrównoważonemu transportowi, poprzez którą namawia kierowców do racjonalnego korzystania z aut osobowych. Na portalu www.nieprowadze.pl znajdują się informacje, które pomogą odpowiedzieć na pytanie – czy korzystanie z samochodu zawsze jest konieczne.


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj