Czwarta edycja kwartalnego indeksu wskazuje, że inwestycje w zrównoważony rozwój rosną i będą rosły, częściowo dzięki otoczeniu politycznemu i regulacyjnemu:
- 86 proc. z 751 ankietowanych globalnych firm wskazało, że planuje zwiększyć swoje budżety na zrównoważony rozwój
- 7 na 10 ankietowanych firm stwierdziło, że otoczenie polityczne i regulacyjne miało pozytywny wpływ na ich inicjatywy w zakresie zrównoważonego rozwoju w ciągu ostatnich 12 miesięcy
- 74 proc. respondentów stwierdziło, że jest optymistycznie nastawionych do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju, szczególnie w odniesieniu do celów energetycznych na 2030 r. – duża liczba, ale o 3 punkty procentowe niższa niż w ujęciu za poprzedni kwartał
- Zwiększenie budżetu dotyczy czterech kategorii zrównoważonego rozwoju: ewolucja i efektywność energetyczna, redukcja emisji, zapobieganie zanieczyszczeniom oraz obieg zamknięty/recykling
- Poprawa transformacji i efektywności energetycznej to najważniejsze wyzwania zrównoważonego rozwoju we wszystkich regionach geograficznych, a 87 proc. respondentów wymienia je jako priorytet
- Około 25 proc. i 20 proc. organizacji odpowiednio w Ameryce Łacińskiej i Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce (EMEA) planuje zwiększyć swoje inwestycje w transformację i efektywność energetyczną o co najmniej 50 proc. w nadchodzących 12 miesiącach – przekraczając budżet zobowiązań podjętych w Ameryce Północnej i regionie Azji i Pacyfiku.
Zrównoważony rozwój najważniejszy dla przywództwa
Dla firm produkcyjnych i energetycznych zrównoważony rozwój stał się najwyższym priorytetem, a około 8 na 10 organizacji w obu sektorach wymienia cele zrównoważonego rozwoju jako najważniejszą inicjatywę na nadchodzące sześć miesięcy. Firmy te wskazują, że zrównoważony rozwój znacznie wyprzedza ich inne priorytety korporacyjne, w tym wyniki finansowe, wzrost rynku i rozwój siły roboczej.
— Najnowsze dane płynące z Environmental Sustainability Index potwierdzają, że duże globalne firmy nadal dotrzymują kroku i inwestują w technologię i personel, aby osiągnąć swoje cele w zakresie zrównoważonego rozwoju środowiska — mówi Evan van Hook, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Honeywell. — Zrównoważony rozwój jest najważniejszy dla przywództwa i aktywizuje personel najwyższego szczebla, aby zwiększyć zaangażowanie i adekwatność do objętych celów. W Honeywell jesteśmy na dobrej drodze do wywiązania się z naszego zobowiązania do osiągnięcia celów na rok 2035 i pomagamy naszym klientom zrobić to samo dzięki naszym gotowym rozwiązaniom.
Firmowy optymizm
Najnowsza edycja ankiety wykazała również, że raportowanie na temat zrównoważonego rozwoju jest na dobrym poziomie, a 93 proc. ankietowanych firm ma wdrożony proces raportowania. 82 proc. organizacji jest optymistycznie nastawionych, że ich metody raportowania spełnią wymagania dotyczące ujawniania informacji, które mogą pojawić się w przyszłym roku. Zarządzanie procesem raportowania jest jednak nieco trudniejsze, ponieważ tylko 38 proc. twierdzi, że ma scentralizowaną osobę, która śledzi działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
— Czwarta publikacja Environmental Sustainability Index firmy Honeywell zapewnia nowy wgląd w to, w jaki sposób organizacje zgłaszają i śledzą swoje wcześniej ustalone zobowiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju — mówi Daniel Newman, główny analityk i założyciel The Futurum Group. — W tym kwartale obserwujemy wzrost inwestycji i przejrzystości działań, a także zrównoważone podejście do technologii i procesu, jeśli chodzi o osiąganie celów. Wchodząc w rok 2024, nie możemy się doczekać udostępnienia danych na temat naszego porównania rok do roku.
Komentarze (0)