Przelew burzowy umiejscowiony przy ul. Farysa 15 w Warszawie jest wylotem systemu kanalizacji ogólnospławnej transportującej ścieki komunalne z lewobrzeżnej Warszawy.
Jak 24 czerwca na swojej stronie napisało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, w okresie intensywnych opadów deszczu dochodzi do procesu zmieszania ścieków bytowych, przemysłowych i wód opadowych, co tworzy ścieki komunalne. W momencie napełnienia kolektora do wysokości powyżej krawędzi przelewu, dochodzi do wyprowadzenia nadmiaru ścieków komunalnych wylotem bezpośrednio do rzeki Wisły.
„Na takie funkcjonowanie przelewu Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy w 2011 r. udzielił MPWiK Warszawa pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód, tj.: wprowadzanie do Wisły ścieków komunalnych z przelewu burzowego kanalizacji ogólnospławnej lewobrzeżnej Warszawy istniejącym wylotem w rejonie ulicy Farysa w km. 522+650 Wisły, w ilościach nie większych niż 16,5m3/s i ilości maksymalnie do 10 zrzutów rocznie” – czytamy na stronie Wód Polskich, które informują też że „(…) w latach 2013-2019 dokonano 45 zrzutów więcej niż dopuszczona ilość w udzielonym pozwoleniu wodnoprawnym”.
To każdorazowo miało stanowić jego naruszenie.
Miasto te zarzuty odpiera. „Zrzut opadów w trakcie nawalnych deszczy to procedura legalna i potrzebna, by chronić miasto” – czytamy w odpowiedzi ratusza, który oświadczył, że w trakcie nawalnych deszczy zrzuty są od lat stosowaną procedurą mającą chronić mieszkańców przed zalewiskami i podtopieniami. „Taką procedurę przewiduje zarówno prawo polskie jak i unijne, tj. Dyrektywa Rady z dnia 21 maja 1991 r. dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych (91/271/EWG)” – czytamy w wydanym komunikacie.
Ratusz dodaje w nim, że warszawskie MPWiK działa zgodnie z prawem, a decyzje autoryzujące tę procedurę wydało właśnie PGW Wody Polskie. Dodaje przy tym, że w sytuacji kiedy jest zmuszone posiłkować się przelewami burzowymi, każdorazowo informuje Wody Polskie i WIOŚ zarówno o liczbie zrzutów, jak i ilości wód opadowych odprowadzanych do rzeki. – Do 23 czerwca nie było w tej sprawie od PGW Wody Polskie żadnych uwag – informują przedstawiciele ratusza.
Źródła: PGW Wody Polskie, UM Warszawa
MarianKoniuszko
Komentarz #71319 dodany 2020-06-29 12:42:10
Procedura zrzutu ścieków z przelewów burzowych to legalna procedura na co powalało ówczesne Prawo wodne ustawa z 2001 roku. A Wody Polskie to amatorzy którzy nie widza nawet co to znaczy gospodarka wodno - ściekowa. Na polityczne zamówienia PIS będą teraz robić czarny pijar Trzaskowskiemu.