1 / 41

Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Koninie został oficjalnie przekazany do eksploatacji. Zobacz, jak ZTUOK w Koninie wygląda od wewnątrz na naszych zdjęciach!

21 grudnia 2015 r. konsorcjum z udziałem Erbudu przekazało do eksploatacji jedną z sześciu budowanych obecnie w Polsce spalarni odpadów komunalnych zlokalizowaną w Koninie. Była ona pierwszą, która rozpoczęła w naszym kraju próbne spalanie odpadów. Przekazanie do eksploatacji oznacza zakończenie fazy rozruchu próbnego i testów gwarancyjnych i rozpoczęcie przez spalarnię regularnego działania.

Wszystkie obiekty powstały w ciągu dwóch lat od rozpoczęcia budowy, a w trzy lata od podpisania umowy z inwestorem. Zakład w Koninie składa się z jednej linii technologicznej termicznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych, która pracując siedem dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę może zutylizować minimum 94 tys. ton odpadów zmieszanych.

Projekt o wartości 387,7 mln zł wykonało konsorcjum Integral Engineering und Umwelttechnik (Austria), Erbudu i Introlu. Inwestycja została dofinansowana z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Unii Europejskiej kwotą 164,5 mln zł. Pozostałą część inwestycji opłacono z pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 137,9 mln zł oraz ze środków własnych inwestora w wysokości 12,8 mln zł.

Zobacz także >>> Spalarnia w Koninie oddana do użytku [GALERIA]

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej