30 października uroczyście wmurowano kamień węgielny pod Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Olsztynie. Powstanie instalacji jest częścią dużego projektu odpadowego, którego wartość oszacowano na 266 mln zł.

Budowa ZUOK w Olsztynie jest częścią systemu zagospodarowania i utylizacji śmieci wytwarzanych przez mieszkańców 37 gmin położonych na Warmii i Mazur. Instalacja ma powstać do lipca 2015 roku. Prace trwają już od dwóch miesięcy. Projektantem i budowniczym olsztyńskiego zakładu jest konsorcjum firm Control Process S.A. z Krakowa i VAUCHE S.A. z Sedan (Francja).

Znaczna część kosztów – 144 mln zł , co stanowi 66, 6 proc. ogólnej kwoty – to środki z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dodatkowo 51 mln zł na budowę stanowi pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Olsztyński ZUOK ma być piątym i ostatnim z planowanych w województwie. Cztery pozostałe już powstały. ZGOK złożył już ofertę na dostarczanie rocznie 50 tys. ton paliwa alternatywnego do olsztyńskiej ciepłowni.


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj