Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Zużyte żarówki, LED, świetlówki, stare lampy i żyrandole - gdzie je wyrzucić?

Zużyte żarówki, LED, świetlówki, stare lampy i żyrandole - gdzie je wyrzucić?
jwo
26.11.2020, o godz. 12:47
czas czytania: około 2 minut
0

W naszych domach "produkujemy" rocznie ok. 12 zużytych żarówek. Czy wiemy, jak postąpić z nimi w prawidłowy sposób? Gdzie należy oddać zużyte świetlówki energooszczędne i żarówki LED? Czy stary żyrandol bądź lampka nocna mogą trafić do odpadów zmieszanych? Te kwestie budzą wiele wątpliwości.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Wyrzucanie świetlówek, żarówek LED czy opraw oświetleniowych do śmietnika szkodzi środowisku. Zużyty sprzęt oświetleniowy nie stanowi zagrożenia tylko wtedy, gdy jest właściwie zagospodarowany.

Już nie świeci? Oddaj do elektrośmieci

– Niestety, według badań przeprowadzonych przez nas badań, co piąty Polak nadal wyrzuca elektrośmieci do śmietnika – komentuje Anna Podsiadło z ElektroEko.

Według ekspertów aż 90% materiałów otrzymanych w procesach odzysku i recyklingu zużytego oświetlenia można wykorzystać powtórnie. Przykładem jest szkło, które może być odzyskane i użyte do wytworzenia nowych produktów, bądź wykorzystane w innych procesach produkcyjnych (np.  kruszywa lub szkła przemysłowego). Możemy także odzyskać 98% aluminium i 100% stali, które będą wykorzystane do produkcji nowych metalowych elementów!

Tradycyjna żarówka, żarówka LED, halogen, a także świetlówka liniowa lub kompaktowa – to kilka przykładów sprzętu oświetleniowego z naszych domów. Do kategorii sprzętu oświetleniowego zaliczają się także oprawy oświetleniowe, takie jak żyrandole, kinkiety, lampki nocne oraz lampki na biurko. One również nie powinny trafiać do kosza na śmieci.

Żarówka, LED, halogen, świetlówka – gdzie je wyrzucić?

W jaki sposób postępować ekologicznie i zgodnie z prawem jeśli chodzi o wyrzucanie zużytego oświetlenia? Do wyboru są trzy rozwiązania:

  1. Kupując nowe źródło światła bądź oprawę oświetleniową, te, których już nie potrzebujemy, możemy zawsze oddać w sklepie. Punkty sprzedaży mają obowiązek przyjąć zużyty sprzęt oświetleniowy, jeśli jest on tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje jak ten sprzedawany. Marka nie ma znaczenia.
  2. Wszystkie sklepy wielkopowierzchniowe mają obowiązek przyjąć zużyty sprzęt oświetleniowy bez konieczności zakupu nowego. Należy pamiętać jednak, że żaden z wymiarów zewnętrznych odpadu nie może przekraczać 25 cm.
  3. Można udać się do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w najbliższej okolicy i tam przekazać zużyty sprzęt oświetleniowy. Lokalizacje tych punktów znajdują się na stronie internetowej każdej z gmin.

– Jeśli mamy wątpliwości, jak prawidłowo postąpić ze zużytym sprzętem oświetleniowym, podpowiedź znajdziemy na jego opakowaniu (niekiedy także na samym sprzęcie). Gdy zobaczymy tam symbol przekreślonego pojemnika na śmieci, mamy pewność, że dany przedmiot nie może trafić do śmietnika – dodaje Anna Podsiadło z ElektroEko, które prowadzi kampanię „Już nie świeci? Oddaj do elektrośmieci” (zuzyteoswietlenie.pl).

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024