Zużyty sprzęt elektryczny pod lupą. Wymagające przepisy i dokładniejsze kontrole

Zużyty sprzęt elektryczny pod lupą. Wymagające przepisy i dokładniejsze kontrole
Szymon Pewiński
09.05.2019, o godz. 13:02
czas czytania: około 3 minut
0

Jak zmieniające się przepisy wpływają na działalność branży ZSEiE? Jak pogodzić interesy producentów, wymagania klientów z ochroną środowiska? Jak chronić uczciwych przedsiębiorców przed szarą strefą? Między innymi o tych kwestiach dyskutowano podczas konferencji „Recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wśród ponad setki uczestników i zaproszonych gości wydarzenia znaleźli się m.in. Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego, Andrzej Maciejewski, poseł na Sejm RP i Paweł Ciećko, Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

– Jeżeli Europa chce, żeby co najmniej 20 proc. PKB było wytwarzane w przemyśle, to musimy mieć dostęp do surowców. A część z tych surowców znajduje się właśnie w odpadach, które powinny wracać do gospodarki – stwierdził europoseł Andrzej Grzyb, który mówił o przyszłości gospodarki ZSEiE w świetle nowego, unijnego pakietu odpadowego.

Dużym wyzwaniem dla branży z pewnością będą m.in. zużyte baterie i akumulatory stanowiące, zgodnie z unijnymi przepisami, odpady komunalne, dlatego są wliczane do ogólnych wymogów poziomów recyklingu. Jak przypomniał europoseł, mają one wynieść 55 proc. w 2025 r., 60 proc. w 2030 r. i 65 proc. w roku 2035.

Dla krajów, które dziś mają problemy z osiąganiem kolejnych wymaganych progów, obowiązywało będzie pięć lat derogacji. Właśnie dlatego 65-procentowy próg recyklingu Polska będzie musiała najpewniej spełnić w 2040 r.

(Nie) chcemy trwałych produktów

W “europejskim spojrzeniu” na sprzęt elektryczny i elektroniczny coraz większy nacisk kładzie się na wydłużenie cyklu życia produktu i tzw. naprawialność, co, jak zauważył europoseł, nie zawsze jest na rękę producentom. Z drugiej strony klienci deklarują spore wymagania dotyczące długości życia produktów.

Agnieszka Nowaczek z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN przywołała dane mówiące, że oczekiwania klientów wobec konkretnych produktów codziennego użytku to: 5 lat dla telefonu, 7 lat dla laptopa, 10 dla mikrofalówki, 12 dla pralki i 13 dla zamrażarki i 15 lat dla samochodu.

Z drugiej strony świadomość konsumentów pozostaje na niskim poziomie, a tylko 10-25 proc. (w zależności od sprzętu) jest zainteresowanych wynajmowaniem towaru zamiast jego zakupem. Pewnym wyjątkiem na polskim rynku są wynajmowane auta. W krajach zachodnich częściej klienci wynajmują także sprzęt AGD.

Grzechy i osiągnięcia IOŚ

W 2018 r. inspekcje ochrony środowiska skontrolowały 337 podmiotów objętych przepisami ustawy o ZSEiE, stwierdzono tam 421 przypadków naruszeń: 97 proc. to tylko naruszenia formalne, a tylko 3 proc. mogących spowodować zagrożenie lub zanieczyszczenie środowiska.

Wejście w życie 1 stycznia 2019 r. nowelizacji ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska ma zmienić system kontrolny. – Zaczynamy korzystać z naszych uprawnień, ale byłbym hipokrytą, gdybym stwierdził, że wszystko działa idealnie – stwierdził Paweł Ciećko, Główny Inspektor Ochrony Środowisk. – Nasi inspektorzy nadal uczą się pracy w trybie śledczych – dodał.

Plagę w branży gospodarki odpadami nadal jest tzw. handel kwitami w podmiotach działających w systemie gospodarki. GIOŚ mówi nawet, powołując się na opinie uczestników rynku, o „korporacyjnym współdziałaniu w naruszeniu prawa”.

W 2019 r. GIOŚ powołał pięć zespołów kontrolnych. Dziś prokuratorzy prowadzą kilkaset postępowań. W Małopolsce do aresztu trafiły osoby, wobec których GIOŚ zbierał i przekazywał dowody na niezgodne z prawem gospodarowanie odpadami. Jak wspomniał Paweł Ciećko, na potrzeby postępowania zajęto też zagraniczny majątek właściciela firmy.

– Stworzyliśmy i rozwijamy instytucję działającą na rzecz prawidłowo działających przedsiębiorstw, które płacą podatki i działają zgodnie z prawem i chcą się rozwijać – zapewniał dyrektor GIOŚ.

Te słowa spotkały się z entuzjazmem uczestników konferencji, którzy za jeden z dotychczasowych “grzechów” IOŚ wskazywali właśnie ciągłe kontrolowanie legalnie działających przedsiębiorstw, zamiast ściganie patologii i szarej strefy.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024