“W Zgromadzeniu uczestniczyć będzie około 250 przedstawicieli miast, w tym głównie burmistrzów i prezydentów, m.in. z: Warszawy, Gdańska, Krakowa, Lublina, Wrocławia” – czytamy w komunikacie Związku Miast Polskich.
Porządek obrad
Zgromadzenie Ogólne, które w tym roku ma charakter sprawozdawczo-wyborczy, zajmie się przyjęciem sprawozdań za rok 2023, podsumowaniem całej minionej kadencji oraz wyborami nowego prezesa i Zarządu Związku. W wydarzeniu wezmą udział w charakterze gości m.in.: Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Hanna Majszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Tomasz Szymański, sekretarz stanu w MSWiA, Jerzy Stępień, Przewodniczący Rady FRDL, a także parlamentarzyści.
Podczas Zgromadzenia delegaci nie tylko wybiorą nowego prezesa ZMP i Zarząd wraz z Komisją Rewizyjną, ale przyjmą – po dyskusji w swoim gronie – program na nową kadencję.
Priorytety
Już dziś wiadomo, że priorytetami legislacyjnymi Związku w pierwszym roku kadencji mają być m.in.: nowa ustawa o dochodach JST (zapewniająca odbudowę dochodów własnych miast i adekwatne do zakresu finansowanie zadań własnych i zleconych), ustawa o zrównoważonym rozwoju miast (uwzględniająca możliwość współdziałania w miejskich obszarach funkcjonalnych), wsparcie miast członkowskich we wdrażaniu reformy planowania przestrzennego i strategicznego, zwiększenie nakładów na edukację publiczną, a także transformacja energetyczna gospodarki miejskiej (umożliwiająca budowanie samodzielności energetycznej miast).
Związek Miast Polskich jest największą organizacją samorządową w Polsce, skupiającą ponad 350 miast, w których mieszka ponad 78% miejskiej ludności kraju. ZMP jest stowarzyszeniem miast, mającym na celu wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz dążenie do gospodarczego i społeczno-kulturalnego rozwoju miast polskich.
Komentarze (0)