Jeżeli w sporze toczącym się w Polskiej Grupie Górniczej nie dojdzie do porozumienia, 17 stycznia rozpocznie się bezterminowa blokada wysyłki węgla z kopalń spółki do elektrowni – zdecydował w środę sztab protestacyjno-strajkowy. Na 12 i 13 stycznia zapowiedziano referendum strajkowe w kopalniach. Tymczasem jak podaje portal slaskibiznes.pl “porozumienie było na stole”.

W środę związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej kontynuują rozpoczętą dzień wcześniej blokadę kolejowej wysyłki węgla z kopalń do elektrowni. Blokada obejmuje wszystkie kopalnie spółki i zakończy się w czwartek rano.

Związki domagają się rekompensaty dla górników za przepracowane od września do grudnia weekendy oraz wzrostu funduszu płac. Kolejne rozmowy z udziałem mediatora zaplanowano na 10 stycznia. Spotkanie stron we wtorek wieczorem zakończyło się bez porozumienia. W środę spotkał się sztab protestacyjno-strajkowy, który zdecydował o dalszych protestach.

“W związku z niepowodzeniem rozmów przeprowadzonych 4 stycznia przez przedstawicieli strony społecznej z zarządem Polskiej Grupy Górniczej SA, reprezentujący wszystkie organizacje związkowe Sztab Protestacyjno-Strajkowy w PGG SA ustalił harmonogram dalszych działań” – podano po zakończeniu spotkania.

Porozumienie było na stole

Jak podaje portal slaskibiznes.pl porozumienie z górnikami było na stole.  “Zarząd PGG zaproponował podniesienie średniej pensji do poziomu 8100 zł brutto z hakiem i na wypłatę rekompensat za dodatkowe dniówki od września. Na stole leżał już gotowy dokument do podpisu. W pewnym momencie zadzwonił minister Sasin i powiedział, że nie wyraża na to zgody. Mieliśmy wybierać – podniesienie stawki do 8100 albo rekompensaty. Proszę mi wierzyć, wszyscy jak jeden bez słowa wyszliśmy ze spotkania” – cytuje jednego ze związkowców portal polskibiznes.pl

“Decyzją Sztabu zakończenie trwających blokad wysyłki węgla do elektrowni z kopalń PGG nastąpi (zgodnie z zapowiedziami – PAP) 6 stycznia o godzinie 7.00. 10 stycznia odbędzie się zaplanowane spotkanie z Zarządem PGG w obecności mediatora. 11 stycznia przeprowadzone zostaną masówki dla załóg kopalń PGG. W dniach 12 i 13 stycznia odbędzie się referendum strajkowe w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. Ponadto Sztab zdecydował, że od 17 stycznia nastąpi blokada wysyłki węgla do elektrowni ze wszystkich kopalń PGG do odwołania” – poinformowali związkowcy.

 

 


Zobacz również:

Związkowcy blokują wysyłkę węgla z kopalń PGG na potrzeby energetyki [FILMY I ZDJĘCIA]

 

 

 

Czytaj więcej

Skomentuj