Problem polega na tym, że w kierunku ulicy Derdowskiego podczas opadów płynie deszczówka z części szczecińskich ulic: Taczaka, 26 kwietnia, Witkiewicza, Świerczewskiej i Santockiej. Natomiast kanalizacja deszczowa w ul. Derdowskiego prowadzona jest rurą o małej średnicy, na dużą odległość i trafia aż za rondo Gierosa.
Jak podkreśla ZWiK Szczecin, to dużo wody, która płynie daleko i w rurze, jak wspomniano, o niewystarczającej średnicy. Stąd konieczność dokonania zmian.
Koncepcja budowy kanalizacji
W efekcie, ZWiK na zlecenie Gminy Miasto Szczecin, wykonał już opracowanie pn. Koncepcja budowy kanalizacji deszczowej w ul. Derdowskiego w Szczecinie, w oparciu o które sporządzona zostanie dokumentacja projektowa.
W powyższym dokumencie wskazano różne sposoby rozwiązania problemu zalewania ulicy Derdowskiego. Zdaniem specjalistów ZWiK Szczecin, wariant optymalny zakłada wybudowanie nowego kolektora na ulicy Derdowskiego, który ma odciążyć obecnie istniejący. Nowy kolektor będzie miał znacznie większą średnicę i będzie odprowadzać deszczówkę do Jeziorka Słonecznego, na wysokości ulicy Świerczewskiej.
Operat i pozwolenie wodnoprawne
Jak wyjaśnia ZWiK Szczecin, w celu wprowadzenia wód opadowych do urządzenia wodnego, w tym przypadku do Jeziorka Słonecznego, konieczne jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego.
Dlatego w Koncepcji budowy kanalizacji deszczowej w ul. Derdowskiego w Szczecinie zawarto wymóg wcześniejszego wykonania operatu i uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na budowę wylotu oraz odprowadzenie wód opadowych ze zlewni ul. Derdowskiego do Jeziorka Słonecznego.
W tym celu Gmina Miasto Szczecin podpisała ze ZWiK odpowiednie porozumienie i zabezpieczyła środki na realizację tego zadania.
Planowany termin wykonania operatu zawiera się w okresie 3 miesięcy od daty zawarcia umowy, a termin uzyskania decyzji – pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzenia wodnego oraz usługę wodną – nastąpić ma w terminie zgodnym z Art. 35 Ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 572).
Dodajmy, że pozwolenie wodnoprawne to decyzja administracyjna, której uzyskanie jest wymagane w przypadku wielu działań związanych bezpośrednio lub pośrednio z użytkowaniem wód. Pozwolenie to określa właściwe zasady prowadzenia działalności mogącej mieć wpływ na stan wód powierzchniowych i podziemnych.
Załącznikiem do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego jest m.in. operat wodnoprawny. Celem operatu jest ochrona i zrównoważone wykorzystanie zasobów wodnych, a także zapewnienie bezpiecznego i sprawnego dostarczania wody dla różnych potrzeb.
Analiza wpływu deszczówki na zbiornik
Powyższe dokumenty mają zatem określić m.in., ile wody potencjalnie dostanie się do jeziorka, w jaki sposób, jak to wpłynie na zbiornik i jakie założenia należy przyjąć dla projektantów, np. w kontekście zabezpieczenia wlotów.
Następne kroki, które podejmie ZWiK w tej sprawie dotyczyć będą przygotowania i realizacji postępowania projektowego, a także wyboru wykonawcy inwestycji. Przy czym, terminy realizacyjne zależeć będą od zabezpieczenia środków na ten cel przez władze miejskie Szczecina.
Komentarze (0)