W powyższym przypadku jedynie szybka interwencja służb zapobiegła poważnemu przelaniu się ścieków co mogło doprowadzić do katastrofy ekologicznej. W związku z tym szczeciński ZWiK, po raz kolejny apeluje i przypomina, że toaleta i kratki kanalizacyjne to nie śmietnik.
Ryzyko poważnych konsekwencji
Uszkodzona pompa pracowała w placówce ZWiK przy ulicy Widokowej. Tamtejsza przepompownia pompuje ścieki z części północnych rejonów Szczecina.
– Niestety, nieumiejętne korzystanie z toalet i wrzucanie śmieci do systemu kanalizacji, powoduje awarie i problemy nie tylko w domach, ale także w infrastrukturze sanitarnej i samej oczyszczalni – wyjaśnia Hanna Pieczyńska, rzecznik Prasowy ZWiK Szczecin.
Niepożądane materiały, jeżeli nawet nie zatkają światła kanału ściekowego, to z pewnością trafią do pompowni ścieków, zapychając je do tego stopnia, że nie są one w stanie pompować ścieków, a wtedy dochodzi do awarii. W konsekwencji może to prowadzić do zalań fekaliami najniżej podłączonych nieruchomości w zlewni, a to już są poważne konsekwencje.
Głowy zwierząt i telewizor
– Niestety do toalet wyrzucane są worki foliowe i reklamówki, tampony, podpaski, patyczki kosmetyczne – opisuje rzecznik Hanna Pieczyńska. – To jednak nie koniec listy. Do sieci trafia bowiem także gruz, cement, lakiery i inne chemikalia. Zdecydowana większość tych niepożądanych śmieci dostaje się do kanalizacji z muszli klozetowych użytkowników, bądź zlewów kuchennych. Natomiast większe odpady wrzucane są po odsunięciu włazu bezpośrednio do studni kanalizacyjnych. Z kanalizacji wyjmowaliśmy już między innymi głowy zwierząt i elektrośmieci, w tym telewizor – podsumowuje przedstawicielka ZWiK.
ZWiK Szczecin przypomina więc, że niewłaściwe korzystanie z toalety może stwarzać problemy w domach. Może też generować koszty dla ZWiK. W takich przypadkach bowiem pompownia wymaga zatrzymania i czyszczenia. Często konieczne jest też usuwanie zatorów.
Tylko papier toaletowy
Jakie mogą być skutki zatkania? Jak zauważa ZWiK Szczecin w grę wchodzi: cofnięcie ścieków i zalanie mieszkania, piwnicy, ogrodu lub ulicy. Tego rodzaju zjawisko powoduje duże straty materialne. Jest też uciążliwe dla mieszkańców i bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego.
– A jeśli chodzi o oczyszczalnię ścieków, to w szczególności, odpady typu chemicznego negatywnie wpływają na prace ciągu biologicznego – dodaje Hanna Pieczyńska.
W tym przypadku zasada właściwego postępowania jest prosta: do toalety nie powinno trafiać nic poza papierem toaletowym.
– Podsumowując, sieć kanalizacyjna to nie śmietnik – mówi rzecznik ZWiK Szczecin. – Nie ma w niej urządzeń do rozdrabniania odpadków. Nie wszystko, co da się do niej wrzucić i „przejdzie” przez rurę, powinno się w niej znaleźć. Powinna do niej trafiać jedynie zużyta woda pochodząca z naszych codziennych czynności higienicznych, z mycia naczyń, prania czy sprzątania. To proste jak…korzystanie z toalety.
Komentarze (0)