Zygmunt Solorz-Żak, właściciel m.in. Cyfrowego Polsatu czy Elektrimu zapowiada zmiany w swoich spółkach, których celem będzie dostosowanie ich do coraz wyższych wymogów ekologicznych. Jednym z działań jest rozbudowa Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin o drugi kocioł biomasowy oraz przygotowanie projektu budowy farmy fotowoltaicznej na terenie zakładu. Oznaczać ma to transformację energetyczną w kierunku przejścia do zielonej energii.

Kontrolowany przez Zygmunta Solorza Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin rozpoczął proces zmniejszania udziału węgla w produkcji energii oraz rozwoju projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii. Zainstalowany ma tu być drugi kocioł na biomasę, a także przygotowany projekt budowy farmy fotowoltaicznej.

– Transformacja ZE PAK od wytwarzania energii węglowej do zielonej zajmie pewien czas, jednak jest to proces nieodwracalny. Chcemy być liderem zmian i pokazać, że można skutecznie wytwarzać energię neutralną dla środowiska. Transformacja musi jednak być prowadzona tak, aby produkcja z nowych źródeł zbilansowała docelowo obecną bazującą na węglu – powiedział p.o. prezesa ZE PAK Henryk Sobierajski.

– Już dzisiaj mamy jeden kocioł 50 MW na biomasę, mamy zatwierdzoną inwestycję w drugi biomasowy, przygotowujemy się do projektu budowy farmy fotowoltaicznej. Jesteśmy również sygnatariuszem porozumienia na rzecz sprawiedliwej transformacji Wielkopolski Wschodniej i w ramach tego programu pracujemy m.in. nad projektem zeroemisyjnego transportu miejskiego w Koninie oraz magazynów energii.

Zygmunt Solorz-Żak zapowiedział powołanie stowarzyszenia, którego celem będzie czysta ekologicznie Polska. Do promowania i informowania tej idei zaangażowana zostanie telewizja Polsat. Jak poinformowano, grupa Cyfrowy Polsat wprowadziła w ramach swojej floty samochody zeroemisyjne, zainstalowano w siedzibie firmy ładowarki elektryczne do samochodów, a także wprowadzono rozwiązania typu car-sharing.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj