Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Żyrafa wśród zamgławiaczy. Oto jak zmieni się Park Praski

Żyrafa wśród zamgławiaczy. Oto jak zmieni się Park Praski
17.03.2021, o godz. 10:25
czas czytania: około 3 minut
0

Park Praski zarządzany przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy ma być całkowicie odnowiony i dostępny dla wszystkich mieszkańców. Koncepcja uwzględnia różne potrzeby odwiedzających, wiek a nawet stopnie sprawności. Inwestycja wchodzi w fazę zasadniczych prac budowlanych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

„Po inwentaryzacji drzewostanu, zamontowaniu nowych urządzeń na placu zabaw i wymianie ławek w parku, przechodzimy do zasadniczych prac budowlanych: przebudowy alejek parkowych i budowy fontanny posadzkowej z dyszami zamgławiającymi na „placu z Żyrafą”, a także wymiany pozostałych elementów małej architektury” – informuje ZZ m.st. Warszawy.

Park Praski to wyjątkowe miejsce pod względem historycznym i przyrodniczym – jest jednym z najstarszych parków publicznych Warszawy, w 1990 r. wpisanym do rejestru zabytków, pełnym pięknych i wiekowych drzew.

To właśnie od inwentaryzacji całego drzewostanu rozpoczęto trzyletni projekt modernizacji parku. Kolejnym krokiem było opracowanie pełnej dokumentacji projektowej i uzgodnienia konserwatorskie. W 2020 r. plac zabaw doposażono w mini park linowy. Wymienione zostały również wszystkie ławki, co było także realizacją pomysłów mieszkańców z budżetu obywatelskiego. W tym roku przeprowadzone mają być gruntowne prace budowlane.

Przebudowa alei parkowych

Większość alejek parkowych zostanie wykonana z nawierzchni mineralnej, wodoprzepuszczalnej (łącznie ok. 13 000 m kw.). Przestrzenie najintensywniej użytkowane, czyli chodnik wzdłuż al. Solidarności oraz plac przy muszli koncertowej, zostaną wykonane z płyt betonowych.

Dla miłośników deskorolek i hulajnóg aleja obwodowa pokryta zostanie nawierzchnią asfaltową. Wokół placu zabaw oraz „placu z Żyrafą” pojawi się  opaska z drewna dębowego. Ważnym elementem projektu jest również likwidacja schodów w okolicy placu zabaw i zamiana ich w nawierzchnię pochyłą, co będzie ułatwieniem dla osób z ograniczoną mobilnością. Pozostałe schody na terenie parku od ul. Ratuszowej i Wybrzeża Helskiego zostaną wyremontowane i również dostosowane dla osób poruszających się na wózkach.

Nowe ławki i fontanna

W grudniu 2020 r. stare ławki w parku zastąpione zostały Ławką Warszawską. Teraz wymienione zostaną pozostałe elementy małej architektury – na terenie parku stanie 140 nowych koszy na śmieci, dodatkowo w czterech miejscach zostaną zamontowane zestawy stojaków rowerowych.

Nową atrakcją na „placu z Żyrafą” będą zamgławiacze wykonane z płyt granitowych, na których oprócz chłodzącej atrakcji będą ryflowane gry terenowe dla dzieci. To również realizacja pomysłu mieszkańców z budżetu obywatelskiego.

Dodatkowo entuzjaści gry w szachy będą mogli korzystać z wyremontowanych stolików do gry. Jednocześnie podwójna aleja od strony al. Solidarności zostanie zwieńczona małym placykiem, gdzie zostaną zamontowane wyjątkowe meble miejskie – specjalne donice z ławkami.

Park dostępny dla każdego

Modernizacja Parku Praskiego ma także na celu ułatwienie korzystania z jego przestrzeni osobom starszym, osobom z niepełnosprawnościami czy rodzicom z małymi dziećmi. W 2019 r. w ramach budżetu obywatelskiego plac zabaw dostosowano dla dzieci z niepełnosprawności. Teraz – dzięki remontowi alejek, likwidacji barier architektonicznych w postaci schodów oraz stworzeniu 50 miejsc przy ławkach dla osób poruszających się na wózkach i rodziców z wózkami – park będzie pięknym terenem zieleni dostępnym dla wszystkich.

Zgodnie z harmonogramem prace mają być realizowane do czerwca 2022 r., jednak, jeśli pogoda i sytuacja pandemiczna na to pozwolą, większość robót powinna zostać wykonana do końca roku 2021.

W trakcie trwania prac modernizacyjnych Park Praski będzie udostępniony dla mieszkańców, jednak korzystanie z niektórych części parku będzie etapowo ograniczane na czas trwania prac budowlanych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024