Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Żywopłoty skuteczniej niż drzewa oczyszczają miejskie powietrze

Żywopłoty skuteczniej niż drzewa oczyszczają miejskie powietrze
jwo
22.05.2017, o godz. 10:50
czas czytania: około 2 minut
0

W wielu przypadkach żywopłoty skuteczniej niż drzewa oczyszczają powietrze w centrach dużych miast - informuje pismo "Atmospheric Environment".

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

O ile drzewa dobrze radzą sobie z pochłanianiem zanieczyszczeń w obszarach otwartych, to żywopłoty znacznie skuteczniej działają w otoczeniu wysokich budynków. Wychwytują one toksyny na poziomie rur wydechowych samochodów, dzięki czemu zmniejszają bezpośredni kontakt ludzi ze szkodliwymi substancjami.

Władze dużych miast mogą więc spróbować – jeśli jest na to miejsce na chodnikach – sadzić niskie żywopłoty oddzielające pieszych od ulicy – stwierdza w rozmowie z BBC główny autor artykułu w “Atmospheric Environment” prof. Prashant Kumar z Surrey University (Wielka Brytania).

Prof. Kumar zaznacza przy tym, że nie da się stworzyć odgórnie zasad dotyczących sadzenia roślinności w miastach – optymalna liczba drzew i żywopłotów zależy bowiem od sytuacji w danym mieście. Jak stwierdza, jego głównym celem jest uświadomienie ludziom roli odgrywanej przez niską roślinność w ochronie przed zanieczyszczeniami, zwłaszcza w centrach dużych miast. Jeśli drzewa rosną bowiem pomiędzy rzędami wysokich budynków, w niektórych przypadkach mogą nawet uwięzić zanieczyszczenia na poziomie ulicy.

– Jeśli mowa o żywopłotach, ważne dla nas jest to, że znajdują się one dokładnie na poziomie rur wydechowych samochodów – tłumaczy prof. Kumar. – Im dalej od ulicy, tym bardziej rozrzedzają się emisje z samochodów – więc każdy żywopłot, który spowalnia przepływ powietrza i wyłapuje szkodliwe substancje, lepiej chroni ludzi znajdujących się w domach.

Teraz prof. Kumar i jego współpracownicy badają, jaka jest optymalna wysokość żywopłotów chroniących przed zanieczyszczeniami i które gatunki roślin najlepiej spełniają tę rolę.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024