Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Awaria wodociagów zagraża Starówce

Awaria wodociagów zagraża Starówce
18.12.2007, o godz. 9:07
czas czytania: około 3 minut
0

Awaria w przestarzałej instalacji wodociągowej, którą opleciona jest sandomierska Starówka, oznacza groźbę katastrofy budowlanej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

13 grudnia 2007 r. przewodnicy z sandomierskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego, którzy na co dzień oprowadzają wycieczki, zauważyli zalane korytarze i piwnice w części Podziemnej Trasy Turystycznej. Woda wlewała się do korytarzy ze szczelin między cegłami. Jak później ustalono, wyciek przedostał się do sandomierskich podziemi po awarii w sieci wodociągowej pod płytą Rynku.

Zaraz po zgłoszeniu do zabezpieczenia zalanych korytarzy i komnat przyjechali strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu. Za pomocą motopomp spalinowych zebrali wodę z zalanych pomieszczeń, a  pracownicy sandomierskiego oddziału PTTK posprzątali zalegający na posadzkach lessowy szlam. Podziemna Trasa jest już udostępniona turystom do zwiedzania. W tych fragmentach trasy, gdzie doszło do zalania, dla bezpieczeństwa zwiedzających zostało włączone oświetlenie awaryjne – o niskim napięciu, całkowicie bezpieczne dla ludzi.  

– Na razie nie wiemy jakie szkody wyrządziła woda, która zalała podziemną trasę – mówi Marek Juszczyk z sandomierskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu  Ochrony Zabytków w Kielcach, a jednocześnie prezes sandomierskiego oddziału PTTK.

Do korytarzy w podziemnej trasie razem z wodą przedostało się także lessowe błoto. Nie wiadomo w jakim stanie technicznym są teraz zalane korytarze i piwnice. Być może za ścianami lub pod posadzką mogły znajdować się szczeliny lub nawet niewielkie jamy.

Pracownicy miejskich służb komunalnych już w czwartek przed południem znaleźli źródło wycieku. Okazało się, że do awarii doszło pod nawierzchnią Rynku, nieopodal Kamienicy Oleśnickich, a dokładnie na wysokości budynku zajmowanego przez Muzeum Ruchu Ludowego. W miejscu awarii znajduje się teraz kilkumetrowy wykop. Uszkodzony fragment sieci wodociągowej został  wymieniony. Robotnicy zamontowali dodatkowe zawory. Gdy prace zostaną zakończone, wykop zostanie zasypany, a miejsce awarii utwardzone i ponownie wyłożone granitową kostką.

Czwartkowa awaria sieci wodociągowej na sandomierskiej Starówce jest wymownym przykładem, że z rozpoczęciem remontu przestarzałej infrastruktury nie można dłużej zwlekać. Władze samorządowe Sandomierza posiadają już dokumentację oraz wszelkie zezwolenia na wdrożenie projektu „Ochrona i zabezpieczenie Wzgórza Staromiejskiego”. Koszt pierwszego etapu rewitalizacji sandomierskiej Starówki to ok. 11 mln. euro. Lokalny samorząd wystąpił o dofinansowanie w programie „Infrastruktura i Środowisko”, będącego w gestii Ministerstwa  Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z ekspertyz wykonanych przez naukowców z krakowskiej Akademii Górniczo – Hutniczej wynika, że zabytkowej części miasta zagraża katastrofa budowlana. Niezbędna jest szybka wymiana przestarzałej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na nowoczesną, szczelną z możliwością monitorowania ewentualnych awarii. Woda jest największym wrogiem skarpy na której znajduje się Stare Miasto. Less z którego wzniesione jest wzgórze, silnie chłonie wodę, a wtedy staje się wyjątkowo plastyczny, a więc mało stabilny. W takich warunkach w każdej chwili może dojść do katastrofy budowlanej, chociażby do takiej, jaka już miała miejsce w na Starym Mieście w Sandomierzu w latach 60-tych ubiegłego wieku.  

źródło: sandomierz.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024