Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Miasto bez elektrośmieci. Odpady niebezpieczne zbierane są w Warszawie już od 10 lat

Miasto bez elektrośmieci. Odpady niebezpieczne zbierane są w Warszawie już od 10 lat
kb
18.05.2017, o godz. 15:37
czas czytania: około 3 minut
0

Telewizor, lodówka, świetlówka to niebezpieczne odpady, które dzięki programowi „Moje miasto bez elektrośmieci” zbierane są w Warszawie już od 10 lat.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Program „Moje miasto bez elektrośmieci” łączy w sobie trzy istotne zadania: edukuje mieszkańców w zakresie prawidłowego postępowania z ZSEE i pozwala im pozbyć się elektrośmieci w komfortowy sposób; wspiera szkoły w pozyskiwaniu atrakcyjnych pomocy dydaktycznych, sprzętu sportowego czy elementów wyposażenia sal; wspiera samorządy w realizacji obowiązków wynikających z wprowadzenia ustawy o zachowaniu czystości i porządku w gminach.

– Od 10 lat dzięki współpracy Warszawy z ElektroEko warszawiacy mogą w łatwy sposób pozbyć się niebezpiecznych odpadów, jakimi są elektrośmieci – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy i dodaje – Program „Moje miasto bez elektrośmieci” to kompleksowe rozwiązanie, które stanowi doskonałe uzupełnienie sytemu selektywnej zbiórki odpadów w Warszawie. Wspólnie również dbamy o budowanie świadomości ekologicznej najmłodszych warszawiaków poprzez realizację programu w szkołach i przedszkolach. Dotychczas wzięło w nim udział 348 stołecznych placówek oświatowych.

Niebezpieczne odpady

Elektroodpady to zużyty, lub popsuty, nieużywany sprzęt działający kiedyś na prąd lub baterie, np. pralki, lodówki, miksery, telewizory, komputery czy świetlówki. Zgodnie z Ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym uznawane są za odpady niebezpieczne, wymagające selektywnej zbiórki. Za wyrzucenie ich do zwykłego kosza grozi kara grzywny do 5 tys. zł.

Elektrośmieci wyrzucone do śmietnika lub porzucone na łonie przyrody, bezpośrednio zanieczyszczają środowisko stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach i kineskopach), mogą wydostać się na zewnątrz ze źle zagospodarowanych lub zdemontowanych zużytych urządzeń, następnie przenikają z deszczem do gleby i wód gruntowych. W konsekwencji, niewłaściwe pozbywanie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego może być w przyszłości przyczyną poważnych problemów zdrowotnych u ludzi i zwierząt – wyjaśnia Anna Podsiadło z ElektroEko.

Jak oddać elektroodpady?

W ramach projektu „Moje miasto bez elektrośmieci” współpracujemy z przedstawicielami gmin oraz społecznościami lokalnymi. Dotychczas w zasięgu naszych działań edukacyjnych znalazł się co czwarty Polak. Pokrywamy wszelkie wydatki związane ze zbiórką, transportem, przetworzeniem oraz działaniami edukacyjnymi w zakresie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zaznacza Grzegorz Skrzypczak, prezes Zarządu ElektroEko. Firma od 2006 r. zebrała ponad 500 tys. ton zużytego sprzętu, co stanowi niemal 50 proc. zebranych elektroodpadóww Polsce.

Warszawiacy mogą oddawać elektroodpady w zlokalizowanych we wszystkich dzielnicach miasta punktach. Co ważne dla mieszkańców, czynne są one również w sobotę. W przypadku dużych elektrośmieci tj. pralka, lodówka czy dużych telewizorów można bezpłatnie skorzystać z usługi odbioru bezpośrednio z domu. Dotychczas z usługi odbioru dużych sprzętów z domu skorzystało ponad 40 tys. warszawiaków.

Pieniądze i nagrody dla szkół

Funkcjonowanie programu „Moje miasto bez elektrośmieci” oznacza również konkretne korzyści dla szkół podstawowych i przedszkoli z Warszawy. Po zrealizowaniu zajęć lekcyjnych z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych, szkoły i przedszkola chętnie organizują przy pomocy ElektroEko akcje zbierania zużytych urządzeń.

W zamian za zebrane elektrośmieci placówki otrzymują punkty, które następnie wymieniają na nagrody finansowane z utworzonego na ten cel Funduszu Oświatowego – pomoce naukowe, sprzęt sportowy czy wyposażenie sal.

Dotychczas w programie bierze udział 348 szkół podstawowych z terenu Warszawy. Program ma zasięg ogólnopolski i w sumie uczestniczy w nim niemal 3 500 szkół z całego kraju. Inicjatywa ma charakter ciągły.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024