Ustawa o ochronie przyrody czeka na podpis prezydenta

Ustawa o ochronie przyrody czeka na podpis prezydenta
jw
12.05.2017, o godz. 8:34
czas czytania: około 2 minut
6

To już finał prac nad nowelizacją Ustawy o ochronie przyrody. Sejm poparł bowiem poprawki Senatu. Obecnie ustawa została przekazana prezydentowi do podpisu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu posłowie poparli wszystkich sześć zmian, które zaproponowali senatorowie.

Zanim do tego doszło, Gabriela Lenartowicz z Platformy Obywatelskiej, wyraziła swoje zdanie na temat nowego aktu prawnego. – Ta nowelizacja miała naprawiać, a tak naprawdę niczego nie naprawiła i wręcz przywróciła mitręgę dla zwykłego Kowalskiego – mówiła Gabriela Lenartowicz z PO. – I jedna, i druga ustawa była ustawą poselską. Pierwszą popierał minister, drugą natomiast nie. Moje pytanie brzmi, czy Nowogrodzka przestała być centrum decyzyjnym? – pytała posłanka. – To, że musimy wracać do ustawy, jest sprawką pana Szyszki. Dzisiejsze poprawki poprzemy z nadzieją, że uda się uratować ostatnie drzewa – dopowiedziała z kolei Ewa Lieder z Nowoczesnej.

Jedna z zaakceptowanych przez Sejm poprawek wydłuża termin, w jakim urzędnik gminny miałby dokonać oględzin działki po zgłoszeniu chęci wycinki przez właściciela nieruchomości. Ten termin ma wynosić 21 dni, a nie 14, jak jest obecnie w nowelizacji. Po dokonaniu oględzin gmina będzie miała kolejne 14 dni na wyrażenie ewentualnego sprzeciwu wobec wycinki. Brak sprzeciwu oznaczać ma tzw. milczącą zgodę na przeprowadzenie wycinki.

Kolejna poprawka zmienia wymiary drzew, które będzie można usunąć bez zezwolenia. Nie trzeba będzie uzyskiwać zezwolenia na wycięcie topoli, wierzby, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego, jeśli obwód ich pnia na wysokości 5 cm nie będzie przekraczał 80 cm. W przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego ten obwód nie będzie mógł przekraczać 65 cm, a w przypadku pozostałych gatunków drzew – 50 cm.

Poparcie zyskał również zapis, który skraca z 6 miesięcy do 1 miesiąca czas na wydanie przez ministra środowiska rozporządzenia ws. opłat za wycięcie drzew. Do czasu ich ustalenia obowiązywać będą te maksymalne, czyli 500 zł za centymetr drzewa.

Nowela ustawy zakłada także, że jeśli przed upływem pięciu lat od dokonania oględzin przez urzędnika gminnego właściciel wystąpi o pozwolenie na budowę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie ona realizowana na części nieruchomości, gdzie rosły usunięte drzewa, będzie musiał uiścić opłatę za wycinkę tych drzew.

Gmina będzie też mogła zakazać wycinki, jeśli drzewo będzie np. cenne przyrodniczo, tzn. będzie nosiło znamiona drzewa pomnikowego. Kryteria, na podstawie których urzędnik będzie mógł wydać taki zakaz, mają zostać określone w rozporządzeniu ministra środowiska, na które minister będzie miał pół roku od wejścia w życie przepisów.

Nowe prawo przywróci też konieczność uzgodnienia z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska zezwolenia na usunięcie drzew w pasie przydrożnym. Wyjątek stanowić mają niektóre gatunki topoli.

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (6)


Bobo

Komentarz #4584 dodany 2017-05-15 11:16:21

Na wysokości 5 cm więkrzość drzew ma korzenie nadziemne. A ustawodawca każe mierzyć pień więc jak. Ciąć bo nie dało się zmierzyć pnia? A swoją drogą to za korzenie opłaty i kary chcą liczyć? I na co szły te horrendalne opłaty i kary pobierane do tej pory za prywatne drzewa. Miały rekompensować straty w zieleni. No to gdzie te zieleń publiczna za te pieniądze


Minka

Komentarz #4585 dodany 2017-05-15 11:30:37

Za 20 tysięcy zł można kupić hektar nieużytków niskiej klasy i obsadzić. Opłatą czy karą już z jednego drzewa mogły samorządy nabyć i zazielenić lub kupić z samosiejką nawet kilka hektarów na cel publiczny. To ja się pytam na jakie cele te kary i opłaty szły. I na co nadal pójdą bo nie widzę by rząd naciskał na samorządy i szukał rozwiązań w zieleniach publicznych tylko macki cały czs na prywatnych i zaostrzanie tylko po to by zadne dzewko inwestora nie umknęło bez opłaty.


Badu

Komentarz #4587 dodany 2017-05-15 11:50:52

Nie ma się co martwić. PO w programie wyborczym napewno znajdzie miejsce na obiecankę że jak wygra przywróci wolność na prywatnych a zajmie się zielenią publiczną. Grzechem było by z takiej okazjii nie skorzystać gdy wyborcy za tą dobrą zmianę nachwalić rządy Pisu nie mogły a sondarze szybowały w górę. Problem był tylko w tym że chwalono Pis. Czrmu by nie skorzystać z szansy. Czemu teraz nie mieli by zacząć chalić ich. Pewnie tylko czekają by zaostrzyli a zaraz zaostrzeniu będą przeciwni A Pis niech sobie teraz sondarze sprawdzi Nadal są tak wysokie? Że też dali się pod naciskami wkręcić. Jeszcze się zdziwią jak szybko opozycja zmieni zdanie względem wycinek ale zaufania wyborców pis raczej nie odzyska.


aaa

Komentarz #4647 dodany 2017-05-17 17:38:16

niech PIS odpowie sam sobie.........dajcie dla narodu ustawę super a po 5miesiącach ją zmięcie,...........teraz będzie trzeba wymiary brać na kolanach,do tego odgarniać : śnieg, trawę, ściółkę ,itd no i mierzyć korzenie.Ci co piszą te ustawy to są ludzie kompetentni.wykształceni .z tytułami , tylko nie mają pojęcia o praktycznym wykorzystaniu tej uchwały.......... ta ustawa zatrzęsie sceną polityczną..............


Vv

Komentarz #5014 dodany 2017-05-29 13:35:43

Wyobeażcie sobie hektar samosiejki drzewo przy drzewie. I urzędnika przez miesiąc z centymetrem na kolanach wokół każdego drzewa. Wszystki obmierzyć przypasować do podanych we wniosku, opisać, sfotografować, określić gatunek i nanieść punkt położenia na mapę. Ten punkt bardzo ważny bo a nóż chłop pnie wykarczuje a za 4 lata zechce tamtędy drogę poprowadzić, szopę postawić. Kto zgadnie ile drzew było dokładnie pod drogą i o jakich obwodach.


Komentarz #6136 dodany 2017-07-13 12:50:05

Chory kraj.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024