Zgodnie z przepisami UE państwa członkowskie Unii do 2035 r. zobowiązane są do osiągnięcia 65-proc. poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych.
Wprowadzane zmiany
Wchodzące 1 stycznia przepisy noweli ustawy o odpadach zmieniają m.in. definicję bioodpadów, gospodarowania odpadami i zapobiegania powstawaniu odpadów, odpadów komunalnych. Dodają również kolejne definicje dot. odpadów innych niż niebezpieczne, odpadów budowlanych i rozbiórkowych, odpadów żywności, systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta, odzysku materiałów i wypełniania wyrobisk. Przepisy dot. odpadów budowlanych i rozbiórkowych mają zacząć obowiązywać za rok. Będą one także wyłączone z definicji odpadów komunalnych.
Nowelizacja określa też w załączniku rodzaje zachęt do przestrzegania hierarchii postępowania z odpadami, ograniczania ich powstawania. Wskazuje się w nich m.in. systemy rozszerzonej odpowiedzialności producenta w odniesieniu do różnych rodzajów odpadów; systemy zwrotu kaucji i inne środki zachęcające do wydajnego zbierania zużytych produktów i materiałów; zachęty podatkowe do nieodpłatnego oddawania produktów, zwłaszcza żywności; wspieranie badań i innowacji dotyczących zaawansowanych technologii recyklingu i regeneracji produktów itd.
Koszty gospodarowania odpadami
Nowe przepisy wprowadzają też wymagania dotyczące kosztów gospodarowania odpadami ponoszonych przez wprowadzającego produkty do obrotu. Wyznaczają ponadto do 2030 r. nowe, wyższe poziomy recyklingu odpadów opakowaniowych – w odniesieniu do wprowadzonych do obrotu opakowań. W 2030 r. ten współczynnik ma wynieść łącznie 70 proc. Przykładowo dla opakowań z tworzyw sztucznych będzie to 55 proc.; dla aluminium – 60 proc.; dla opakowań z metali żelaznych – 80 proc.; z papieru i tektury – 85 proc.
Nowela wprowadza również zakaz przekazywania na składowiska odpadów selektywnie zebranych w celu przygotowania ich do ponownego użycia lub recyklingu – z wyjątkiem odpadów powstających w wyniku dalszego przetwarzania odpadów selektywnie zebranych, jeżeli składowanie daje w tym przypadku wynik najlepszy dla środowiska.
Nowe przepisy przewidują również, że od 2035 r. na składowiskach będzie można przetrzymywać nie więcej niż 10 proc. odpadów komunalnych. Na lata 2025-2029 ten współczynnik został określony na maksymalnie 30 proc., a w latach 2030-2034 – na 20 proc.
Komentarze (0)