Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

10 groszy za plastikową butelkę? Resort nie wyklucza systemu kaucyjnego

10 groszy za plastikową butelkę? Resort nie wyklucza systemu kaucyjnego
szp
22.05.2019, o godz. 12:36
czas czytania: około 2 minut
0

Wraca dyskusja o systemie kaucyjnym. Jak wynika z ostatnich wypowiedzi szefa resortu, Ministerstwo Środowiska chciałoby jednak wprowadzenia systemu kaucyjnego za plastikowe butelki. Kiedy i w jakim zakresie? Nie do końca wiadomo.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

10 groszy za każdą plastikową butelką wprowadzaną na rynek – tyle (mniej więcej) miałaby wynosić kaucja. Minister Henryk Kowalczyk podzielił się pomysłami resortu w wywiadzie dla „Super Expressu”.

Już po nim, tym razem w wypowiedzi dla portalu Fakt24, rzecznik Ministerstwa Środowiska Aleksander Brzózka zaznaczył, że kwota 10 groszy nie powinna być traktowana jako konkretna zapowiedź, a raczej jako pewien przykład. Wprowadzenie systemu kaucyjnego ma być częścią programu zachęcającego producentów do wprowadzania na rynek opakowań łatwiejszych do zagospodarowania i recyklingu.

To z kolei związane jest z rozszerzoną odpowiedzialnością producentów opakowań, postulowaną m.in. przez przedstawicieli branży gospodarki odpadami.

Ani „tak”, ani „nie”

W lutym 2018 r. na stronach Ministerstwa Środowiska pojawił się komunikat, w którym wiceminister Sławomir Mazurek stwierdził, że systemy kaucyjne mogą być skutecznym sposobem w pozyskiwania surowców, ale, rozważając korzyści z ich wprowadzenia, pod uwagę należy brać także koszty ich funkcjonowania.

Wcześniej resort zlecił analizy, które wykazały, że implementacja i funkcjonowanie systemu kaucyjnego w perspektywie pięcioletniej mogłyby sięgnąć nawet 24 mld zł. – Analiza możliwości wprowadzenia systemu kaucyjnego dla opakowań pokazała, że planowane wysokie koszty jego wprowadzenia nie równoważą potencjalnych korzyści dla systemu gospodarki odpadami – zaznaczył Mazurek.

Rok później, podczas obrad Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, wiceminister Mazurek powiedział między innymi: – Minister Środowiska nigdy i w żaden sposób nie powiedział, że jest przeciwko systemowi kaucyjnemu. Chcę powiedzieć, że w ramach pilotażu analizujemy gospodarkę obiegu zamkniętego w gminach i chcemy, żeby taki system był – stwierdził.

Kiedy (i jak) kaucja za plastiki?

Skup plastikowych butelek czy automaty w sklepach wypłacające pieniądze za każdą butelkę? Ministerstwo Środowiska wskazuje na konkretne techniczne rozwiązania w tym zakresie, ale podaje przykłady automatów testowanych przez kilka polskich miast.

Specjaliści z branży gospodarki odpadami wskazują, że wprowadzenie systemu kaucyjnego może co prawda przynieść efekt ekologiczne, ale wiąże się nie tylko z dużymi kosztami, ale również mocno rozbudowaną logistyką. W Niemczech funkcjonują na przykład specjalne sortownie zajmujące się tylko sortowaniem butelek pod kątem ich producentów, którzy muszą zapłacić za wprowadzane na rynek butelki.

Projekt ustawy o systemie kaucyjnym ma zostać przedstawiony na przełomie lipca i sierpnia. Jak przewiduje Ministerstwo Środowiska, prace legislacyjne mają ruszyć w trzecim lub czwartym kwartale bieżącego roku, czyli w okolicach wyborów parlamentarnych. Może to oznaczać, że wiążące decyzje podejmie rząd i parlament nowej kadencji.

19 czerwca w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej odbędzie się, organizowana przez redakcję “Przeglądu Komunalnego”, debata i konferencja prasowa z udziałem ministra środowiska Henryka Kowalczyka. Jej tematem będzie zagospodarowanie plastiku.

Źródło: Fakt24

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024