Nowa inwestycja przeciwpowodziowa na terenie krakowskiego Bieżanowa zostanie wykonana z wodoszczelnych, winylowych grobli instalowanych na brzegach rzeki Serafy. Urządzenia będą montowane tak, aby odcinkowo w obszarze zabudowanym, zwiększyć pojemność koryta. Montaż grodzic winylowych na prawym brzegu Serafy, w rejonie osiedla Złocień, oraz obustronnie poniżej zbiornika Bieżanów, w rejonie osiedla Bieżanów, poprawić ma poziom zabezpieczenia przeciwpowodziowego mieszkańców.
Ochrona przed powodzią
Celem inwestycji jest uzyskanie właściwych parametrów hydraulicznych koryta rzeki i poprawa bezpieczeństwa spływu wód wezbraniowych. Uwzględniając, równoległe z powyższą inwestycją, zakończenie budowy zbiornika Malinówka 1, 2, 3 i Serafa 2, przy jednoczesnym podwyższeniu obwałowań, przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa i PGW Wody Polskie zakładają, że przepływy powodziowe spadną z 27,2 m³/s na wlocie do zbiornika do 10,4 m³/s poniżej zbiornika.
Całość robót służących poprawie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego dla Starego Bieżanowa składa się z następujących działań:
– budowa czterech suchych zbiorników retencyjnych – realizator: PGW Wody Polskie,
– wykonanie muru z grodzic winylowych na prawym brzegu, na odcinku w rejonie osiedla Złocień – PGW Wody Polskie,
– wykonanie muru z grodzic winylowych odcinkowo obustronnie poniżej zbiornika Bieżanów w rejonie osiedla Bieżanów – Gmina Miejska Kraków,
Koszt wykonania 420 metrowego muru z grodzic winylowych na prawym brzegu rzeki, w rejonie osiedla Złocień przez PGW Wody Polskie wyniesie około 2 mln zł. Prace zostały już zakończone.
Natomiast budowa grodzic winylowych, odcinkowo, obustronnie, poniżej zbiornika Bieżanów w rejonie osiedla Bieżanów, którego budowę pokryje Gmina Miejska Kraków pochłonie 10 mln zł. Obwałowanie z grodzic osiągnie wysokość od 50 centymetrów do 1 metra.
Porozumienie Krakowa i PGW WP
Realizacja powyższej inwestycji możliwa jest dzięki zawartemu 11 lutego br. porozumieniu pomiędzy GMK, a PGW WP, które dotyczyło współfinansowania zadania.
Dodajmy, że Gmina Miejska Kraków zobowiązała się również do wsparcia merytorycznego i technicznego na etapie przygotowania inwestycji.
Powyższe inwestycje zapobiegać mają negatywnym efektom zmian aury i klimatu. Szczególnie powodziom i suszom w okresie letnim.
Komentarze (0)