Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

10 warszawskich wniosków do programu odbudowy zabytków

10 warszawskich wniosków do programu odbudowy zabytków
R.G.
21.03.2023, o godz. 12:43
czas czytania: około 2 minut
0

Warszawski samorząd przygotował listę 10 wniosków o dofinansowanie inwestycji w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Wnioski mają charakter przekrojowy. Wśród nich znalazły się aż trzy działania dotyczące budowli dawnej Warszawy z końca XVIII wieku: Elizeum, wodozbiór Gruba Kaśka i Gołębnik przy ul. Puławskiej 59.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Zgodnie z procedurą wyboru, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków udzieliło pozytywnych rekomendacji dla inwestycyjnych zagadnień zgłoszonych przez warszawskie dzielnice. Jak zapewnia stołeczny magistrat, wybór nie był prosty, bo potrzeby w zakresie ochrony i zachowania zabytków są ogromne.

10 wniosków i gwarancja wkładu 

Ograniczeniem jest też liczba 10 wniosków, które można było złożyć. Inne ważne kryterium uwzględniane przy ocenie zgłoszeń to stopień przygotowania inwestycji, a także gwarancja wkładu własnego w wysokości min. 2%.

Ostatecznie miasto stołeczne Warszawa złożyło wnioski o dofinansowanie dla następujących inwestycji:

  1. Niezbędne prace remontowe, budowlano-konstrukcyjne i zabezpieczające, hydroizolacja w podziemnej grocie Elizeum w parku Na Książęcem – etap 1.
  2. Wykonanie prac zabezpieczających i porządkowych w obiektach w Forcie Bema.
  3. Przebudowa dwóch budynków drewnianych, wpisanych do rejestru zabytków, ze zmianą sposobu użytkowania na Centrum Kultury i Aktywności przy ul. Siarczanej 6.
  4. Remont budynku usługowego z bramą wjazdową przy ulicy Puławskiej 59.
  5. Remont zabytkowej studni „Gruba Kaśka”.
  6. Remont i konserwacja oficyny Edmunda Burkego przy ul. Kawęczyńskiej 26.
  7. Remont zabytkowej kamienicy przy ul. Grzybowskiej 47;
  8. Remont zabytkowej kamienicy przy ul. Grzybowskiej 47a.

Natomiast zadania realizowane przez podmioty zewnętrzne, w przypadku których wsparcie finansowe zostanie przekazane w formie dotacji to:

  1. Prace konserwatorskie i restauratorskie kaplicy grobowej rodziny Braeunig na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Młynarskiej 54/56/58 – wniosek Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy.
  2. Odtworzenie wystroju architektonicznego elewacji frontowej od strony ul. Chmielnej w budynku przy ul. Chmielnej 20 – wniosek Wspólnoty Mieszkaniowej Chmielna 20.

Celem ochrona zabytków 

Dodajmy, że Rządowy Program Odbudowy Zabytków daje samorządom możliwość ubiegania się o dodatkowe środki w formie dotacji dla podmiotów zewnętrznych.

Nabór wniosków do RPOZ ogłoszono 24 listopada 2022 r.

Program adresowany jest do jednostek samorządu terytorialnego i dotyczy dofinansowania zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków.

Każdy samorząd może złożyć maksymalnie dziesięć wniosków, w limicie dofinansowania nieprzekraczającym kwoty 3 500 000 zł dla każdego z wniosków.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024