Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

148 mln z Unii Europejskiej dla MPWiK Wrocław

148 mln z Unii Europejskiej dla MPWiK Wrocław
JSK
08.08.2025, o godz. 12:18
czas czytania: około 5 minut
0

Aż 148 milionów złotych trafi na rozwój i modernizację wrocławskiego systemu wodociągowego. Środki pozwolą na poprawę jakości i niezawodności dostaw wody dla mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. To już druga tak duża unijna dotacja dla MPWiK w 2025 roku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Wrocław konsekwentnie inwestuje w przyszłość i nie zwalnia tempa w działaniach na rzecz nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury wodociągowej. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji otrzymało właśnie kolejne imponujące dofinansowanie – tym razem z unijnego programu FEnIKS. Kwota 148 mln zł zostanie przeznaczona na rozwój i modernizację systemu zaopatrzenia w wodę. Cały projekt będzie kosztował MPWiK aż 260 mln zł, a wiceprezydent Wrocławia zaznacza, że to świetnie wydane pieniądze.

– Zapewnienie mieszkańcom dostępu do czystej i bezpiecznej wody to podstawowe zadanie miasta, które – ze względu na zmiany klimatyczne – staje się coraz większym wyzwaniem. Cieszę się, że dzięki unijnemu wsparciu możemy realizować ambitne projekty, które nie tylko odpowiadają na dzisiejsze potrzeby, ale też przygotowują Wrocław na wyzwania przyszłości. To inwestycja w jakość życia, zdrowie i bezpieczeństwo wrocławian – mówi Michał Młyńczak, wiceprezydent Wrocławia.

Historyczne dofinansowanie dla MPWiK

– To dla nas nie tylko ogromny sukces, ale także potwierdzenie, że nasze projekty są dobrze przemyślane i odpowiadają na realne potrzeby miasta. Po raz pierwszy w historii MPWiK realizujemy inwestycję z unijną dotacją w pełni skoncentrowaną na wodzie. To pozwoli nam jeszcze skuteczniej zarządzać infrastrukturą i podnieść jakość usług świadczonych mieszkańcom Wrocławia – podkreśla Witold Ziomek, prezes MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Inwestycja w wodę – inwestycja w przyszłość

Projekt „Poprawa wrocławskiego systemu zaopatrzenia w wodę” koncentruje się na zwiększeniu niezawodności i efektywności systemu poboru, uzdatniania i dystrybucji wody. Obejmuje cztery główne obszary inwestycyjne:

  • modernizację ujęcia wody surowej,
  • modernizację zakładów uzdatniania wody,
  • modernizację 11,5 km sieci wodociągowych,
  • rozbudowę inteligentnego systemu zarządzania siecią.

– Inwestowanie w nowoczesną infrastrukturę wodociągową to inwestowanie w bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców. Dlatego z dumą wspieramy projekt wrocławskich wodociągów – kompleksowy, ambitny i realnie zmieniający jakość życia w mieście. To przykład, jak skutecznie wykorzystywać fundusze unijne dla dobra lokalnej społeczności – mówi Robert Gajda, zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kluczowe zadania w projekcie

Jednym z najważniejszych elementów jest modernizacja ujęcia wody surowej w Michałowie na Opolszczyźnie. Choć obiekt znajduje się ponad 60 km od Wrocławia, ma kluczowe znaczenie, bo stamtąd trafia woda do miasta.

Modernizację przejdzie także Zakład Produkcji Wody „Mokry Dwór” w gminie Siechnice, uzdatniający wodę powierzchniową z rzek Oława i Nysa Kłodzka. Został on uruchomiony w latach 80. XX wieku. Dodatkowo, pieniądze z Unii wesprą budowę nowego zbiornika wody czystej na tym obszarze. Inwestycja za ponad 87 mln zł ma strategiczne znaczenie w kontekście rosnącego zapotrzebowania na wodę i modernizacji infrastruktury.

Na terenie ZPW „Mokry Dwór” istnieje już zbiornik o pojemności 40 000 m³, który po czterech dekadach wymaga remontu. Nowy obiekt umożliwi bezpieczne przeprowadzenie tych prac.

Wymiana sieci wodociągowych w mieście

Projekt przewiduje wymianę i przebudowę sieci wodociągowych w wielu częściach Wrocławia, m.in. przy ul. Gdańskiej, Walecznych, Kamieńskiego, Ślicznej, Ślężnej, Grabiszyńskiej i Ołtaszyńskiej. Łącznie będzie to prawie 11,5 km nowych rurociągów, co zwiększy bezpieczeństwo dostaw wody do blisko 8 tysięcy wrocławian.

Przebudowane zostaną także układy pompowe w pompowniach Świątniki i Bierdzany oraz zmodernizowane rurociągi wody surowej doprowadzające wodę do Zakładu Produkcji Wody „Na Grobli”.

Inteligentny system monitoringu i wykrywania wycieków

Dzięki wsparciu unijnemu rozbudowany zostanie system monitoringu ciśnienia i jakości wody, a także system monitorowania tzw. uderzeń hydraulicznych – gwałtownych wzrostów ciśnienia w sieci, które mogą prowadzić do uszkodzeń.

W ramach inwestycji pojawi się 12 punktów pomiarowych jakości wody, 27 urządzeń do analizy uderzeń hydraulicznych, 51 czujników ciśnienia oraz 90 urządzeń do wykrywania wycieków na magistralach tranzytowych.

Edukacja ekologiczna najmłodszych

Projekt przewiduje również działania edukacyjne skierowane do dzieci. Powstanie nowy komiks o wodzie i ekologii, promujący postawy prośrodowiskowe wśród najmłodszych.

– Modernizacja infrastruktury wodociągowej to nie wszystko, ważne jest także zwiększanie świadomości ekologicznej. Edukację warto zaczynać od najmłodszych lat. Komiks w przystępny sposób pokaże dzieciom, jak ważna jest troska o środowisko i zasoby wodne – podkreśla Przemysław Gałecki, wiceprezes MPWiK S.A.

Harmonogram i finansowanie

Projekt został zgłoszony w styczniu 2024 roku w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027 (działanie FENX.02.05 – Woda do spożycia). Decyzja o dofinansowaniu zapadła pozytywnie, a umowę podpisano 5 sierpnia 2025 r. w Warszawie.

Całkowity koszt projektu to 260 777 824,89 zł, z czego 148 410 144,24 zł stanowi dofinansowanie – aż 70% kosztów kwalifikowanych. Zakończenie prac planowane jest na 2029 rok.

– Przed nami lata intensywnej pracy. Mimo że rozpoczęliśmy już realizację inwestycji, duża część zadań dopiero przed nami. Chcemy wykorzystać szansę i podnieść standardy zaopatrzenia w wodę. Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w przygotowaniu wniosku – mówi Witold Ziomek, prezes MPWiK S.A.

Kolejne unijne sukcesy spółki

Dofinansowanie to potwierdzenie „dobrej passy” MPWiK. W marcu 2025 roku spółka otrzymała rekordowe 219 mln zł na rozwój gospodarki ściekowej, także z programu FEnIKS. W ramach tego projektu powstanie ponad 22 km kanalizacji sanitarnej oraz rozbudowana zostanie Wrocławska Oczyszczalnia Ścieków, zwiększając swoją przepustowość o 39%.

Trwa również budowa kanalizacji deszczowej w ul. Cegielskiego, Braci Hofmannów i Konduktorskiej wraz ze zbiornikiem retencyjnym i przepompownią, na którą MPWiK otrzymało prawie 10 mln zł dofinansowania.

W ciągu ostatniego roku spółka pozyskała z Unii Europejskiej łącznie 377 mln zł na modernizację infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, a łączny koszt projektów to 660 mln zł.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2026