Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyłonił 26 przedsięwzięć w ramach drugiego konkursu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (działanie “1.5 Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu” oraz poddziałanie “1.6.2 Sieci ciepłownicze i chłodnicze dla źródeł wysokosprawnej kogeneracji”). Dofinansowania zostaną przeznaczone na: budowę, rozbudowę lub modernizacje sieci ciepłowniczych.
NFOŚiGW zawarł już piętnaście umów (trzynaście z działania 1.5 i dwie z poddziałania 1.6.2). Ich łączny koszt to blisko 240 mln zł, z czego 116 mln zł to pieniądze z Unii Europejskiej.
Beneficjenci działania 1.5 przygotowali projekty z zakresu efektywnej dystrybucji ciepła i chłodu Efektem wszystkich trzynastu przedsięwzięć będzie 29,5 km wybudowanych oraz 40,5 km zmodernizowanych sieci ciepłowniczych. Największy pod tym względem projekt będzie realizował OPEC-System, który wybuduje 17 kilometrów sieci w Grudziądzu.
Na zawarcie umów z unijnego działania 1.5 czeka 10 beneficjentów. W ramach poddziałania 1.6.2 podpisano dwie umowy ze spółką Fortum Power and Heat Polska, które dotyczą budowy nowych odcinków sieci ciepłowniczej we Wrocławiu i Płocku. Powstanie w sumie prawie 13 km sieci.
NFOŚiGW planuje jeszcze podpisanie jeszcze umowy ze spółką Bio Term, która będzie odpowiadała za budowę sieci ciepłowniczych lub sieci chłodu w Świebodzicach na Dolnym Śląsku.
Komentarze (0)