Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

19 miejscowości z Miejskimi Planami Adaptacji z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich. Będzie kolejny nabór

19 miejscowości z Miejskimi Planami Adaptacji z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich. Będzie kolejny nabór
22.06.2024, o godz. 15:30
czas czytania: około 2 minut
0

W 19 miejscowościach powstaną Miejskie Plany Adaptacji do zmian klimatu (MPA), które pozwolą przygotować się społecznościom lokalnym do wyzwań, jakie niosą ze sobą zmiany klimatyczne. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył na ten cel 2,8 mln zł ze środków programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę Klimat, Środowisko (FEnIKS).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Zmiany klimatu następują z coraz większą intensywnością. Uciążliwe zjawiska pogodowe, takie jak: relatywnie krótkie opady o dużej i bardzo dużej intensywności, długotrwałe upały i okresy bezwietrzne, burze śnieżne w okresie wiosennym, trąby powietrzne i huragany latem. Negatywne skutki tych zjawisk niszczą infrastrukturę i powodują straty w różnych sektorach gospodarki, w tym przede wszystkim w transporcie i w energetyce. Jednym z pomocnych narzędzi w przygotowaniu się do ograniczenia negatywnych skutków tych zjawisk są Miejskie Plany Adaptacji do zmian klimatu. 


Obowiązkowe plany adaptacji do zmian klimatu dla miast już od 20 tys. mieszkańców? Jest projekt


 

Ze wsparciem NFOŚiGW

– Polskie samorządy odpowiedzialnie podchodzą do wyzwań, jakie niosą zmiany klimatu. Jako Fundusz wspieramy działania miast w zwiększaniu odporności na ekstremalne zjawiska pogodowe. Miejskie Plany Adaptacji pozwolą na strategiczne, wyprzedzające podejście do zmieniających się warunków klimatycznych, co przyczyni się do lepszej dbałości o bezpieczeństwo, zdrowie i jakość życia mieszkańców – powiedziała Prezes Zarządu NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Z programu FEnIKS w ramach działania 2.4 Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu (MPA) NFOŚiGW wypłaci 2,8 mln zł dofinansowania dla 19 samorządów. Dotacje otrzymają miasta: Chodzież, Koszalin, Czechowice-Dziedzice, Reda, Pułtusk, Białogard, Świnoujście, Łask, Zakopane, Ropczyce, Puławy, Zduńska Wola, Wodzisław Śląski, Grodzisk Mazowiecki, Świecie, Będzin, Oława, Sokółka oraz Goleniów.

Co zawierają MPA?

MPA zawierają diagnozę obecnej sytuacji, wyszczególnienie obszarów aktywności miasta wraz z analizą ryzyka dla najbardziej podatnych na zmiany klimatu obszarów. Dodatkowo dokument zawiera katalog przedsięwzięć i zadań, które powinny być przeprowadzone w pierwszej kolejności wraz z okresem wdrażania i szacunkowymi kosztami. Zwiększanie powierzchni terenów zieleni, rozbudowa zielono-niebieskiej infrastruktury i wdrożenie rozwiązań ekosystemowych opartych na przyrodzie mają istotne funkcje adaptacyjne. Plany wpłyną na ochronę zasobów wodnych, promocję zrównoważonego transportu oraz rozwój energii odnawialnej. MPA niedługo staną się obligatoryjnym dokumentem planistycznym dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców, a w dalszej kolejności także miast powyżej 20 tys. mieszkańców.

Będzie kolejny nabór

O dofinansowanie w ramach działania FENX. 02.04 Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom – typ projektu: Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu mogą ubiegać się miasta powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miasta z przedziału 15‐20 tys. mieszkańców, które są stolicami powiatów. Kolejny nabór dla samorządów przewidziany jest na IV kwartał 2024 r.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024