20 maja to Światowy Dzień Pszczół. Polskie miasta zakładają własne ule [ZDJĘCIA, WIDEO]

20 maja to Światowy Dzień Pszczół. Polskie miasta zakładają własne ule [ZDJĘCIA, WIDEO]
20.05.2021, o godz. 14:11
czas czytania: około 4 minut
0

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. W wielu miastach Europy, także w Polsce, coraz częściej zakłada się miejskie pasieki - coraz częściej pojawiają się one na dachach budynków, czy na terenach zieleni.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Katowice – pszczoły wracają do miasta

W ubiegłym roku, z inicjatywy Wydziału Promocji Urzędu Miasta Katowice, na dachach NOSPR oraz basenów: Basen Brynów i Basen Burowiec, zamieszkały pszczoły miodne. Pszczoły mieszkające na dachu NOSPR-u spędziły całą zimę w Katowicach. Ze względu na warunki atmosferyczne na kilka miesięcy zdjęto tylko ule z dachów basenów.

– W Katowicach od czterech lat siejemy łąki, które są schronieniem dla małych zwierząt, a także owadów. W ubiegłym roku poszliśmy o krok dalej i założyliśmy ule na dachach Basenu Brynów, Basenu Szopienice i Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach. W każdym z uli zamieszkało około 40 tysięcy pszczół. Później zebrany miód po przebadaniu trafił do słoiczków, które stały się naszym miejskim gadżetem promocyjnym – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Jak pokazały badania przeprowadzone w ubiegłym roku, miód zebrany przez katowickie pszczoły jest wyśmienitej jakości. To naturalne, skoro ponad 50% powierzchni miasta to tereny zielone, a powierzchnia lasów w Katowicach jest równa powierzchni 9000 boisk do piłki nożnej – dodaje prezydent.

Pszczoły miodne wylatują z ula przy temperaturze powietrza wynoszącej 10-12° Celsjusza. Chłodne miesiące spędzają w gnieździe. Czekają aż pojawią się kwiaty i cieplejsze dni.

Miód który promuje miasto

W każdym z katowickich uli mieszka łagodna rasa pszczół. Miód przez nie wytworzony znów będzie wykorzystywany jako gadżet promujący miasto. Ile miodu uda się zebrać do jesieni? – To najmniej istotna kwestia. Miejskie pszczoły nie muszą produkować miodu. Ważniejsze jest upowszechnianie wiedzy, zwrócenie uwagi na współistnienie różnych gatunków zwierząt i roślin w naszym codziennym życiu – zauważa Łukasz Przybył, opiekun katowickich pszczół.

Podobnie, jak w ubiegłym roku, ule posłużą także do promocji miasta. Aby zwrócić uwagę na miejsce zbioru, na słoikach znów pojawią się informacje, że jest to „Miód z kroplą Katowic” oraz „Miód z nutą Katowic”.

30 kwietnia tego roku kolorowy ul znów został umieszczony na dachu Basenu Brynów. Pszczoły mieszkające w ubiegłym roku na dachu Basenu Burowiec, tym razem zostaną ulokowane na ogrodzonym terenie, tuż przy oknach basenu. Dzięki temu osoby korzystające z pływalni będą mogły w bezpiecznych warunkach, obserwować życie tych ważnych owadów.

Wrocław

We Wrocławiu już w 2016 roku Rada Miasta wyraziła zgodę, by na terenie miasta możliwa była hodowla pszczół. Od tego czasu w stolicy Dolnego Śląska powstaje coraz więcej tego typu pasiek. Ule stanęły już m.in. na dachu Urzędu Wojewódzkiego, Teatru Muzycznego Capitol, w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego i na dachu Wroclavii. W 2018 roku ule stanęły w Ogrodzie Pałacu Królewskiego we Wrocławiu. Były to dwie pszczele rodziny – w sumie około 80 tys. pszczół.

– Wszystkie wielkie metropolie posiadają pasieki w centrum miast. Nie należy zapominać, że pszczoły to stworzenia, które są nierozerwalnie związane z naszą egzystencją na ziemi. W Londynie, Monachium czy Paryżu jest po kilkadziesiąt takich pasiek – mówił dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia, Maciej Łagiewski.

Z wizytą w pasiece Wroclavii

O pszczołach we wrocławskiej pasiece opowiada Dr inż. Paweł Migdał z Katedry Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu:

Ostrów Wielkopolski

Przy urzędzie miejskim w Ostrowie Wielkopolskim pasieka stanęła w 2020 roku. Była ona pomysłem radnego Mateusza Nycka. To 6 uli – docelowo będzie w nich pracować nawet do 150 tysięcy pszczół. – To temat niezwykle ważny dla ekologii i dla dobrostanu naszego systemu przyrodniczego – mówiła Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Bielsko-Biała – już niebawem

Także w Bielsku-Białej powstanie pasieka edukacyjna – tym razem we współpracy Klubu Gaja, ALDI, Miasta Bielsko-Biała i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku Białej. Pasieka stanie w Tajemniczym Ogrodzie, który powstaje na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego przy ul. Cieszyńskiej. Właśnie zakupiono ule, które posłużą edukacji o pszczołach i pszczelarstwie naturalnym oraz różnorodności biologicznej i zmianach klimatu.

Pasieka w Tajemniczym Ogrodzie, w której zamieszkają 3 pszczele rodziny (ok. 150-180
tysięcy pszczół), będzie służyć aktywnej edukacji w szczególności dzieci i młodzieży, na
temat pszczół i ich roli w przyrodzie i życiu człowieka. Poprzez poznawanie pszczelich
rodzin i ich zwyczajów edukatorzy Klubu Gaja mówić będą o tym, że pszczoły to nie tylko
miód ale przede wszystkim podtrzymywanie życia na ziemi.

Jacek Bożek z Klubu Gaja, podkreśla: – Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z potrzeby
ochrony pszczół i wszelkich zapylaczy. To nasi mali ale tak naprawdę wielcy sprzymierzeńcy. Jesteśmy zależni od ich pracy i dobrostanu. Wspaniale, że dzięki współpracy Klubu Gaja, ALDI, Miasta Bielsko-Biała i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej będziemy mogli gościć pszczoły w Tajemniczym Ogrodzie i edukować obywateli o znaczeniu pszczół dla ekosystemu. Przy ulach będziemy mogli rozmawiać nie tylko o miodzie ale i o różnorodności biologicznej oraz wpływie ludzi na zmiany klimatu. Naszymi nauczycielami będą pszczoły i ich związki z przyrodą.

Pasieka powstaje w ramach programu Święto Drzewa Klubu Gaja. W tym roku Klub Gaja planuje pierwsze wydarzenia w pasiece min. warsztaty pszczelarskie podczas których uczestnicy będą mogli poznać rodzinę pszczelą, jej potrzeby i zwyczaje oraz warsztaty ogrodnicze, które będą kolejnym krokiem do poznawania pszczół i zdobywania wiedzy jak zapewnić im pożywienie. Warsztaty odbędą się w ramach Festiwalu Ekodzieło dofinasowanego ze środków Miasta Bielsko-Biała.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024