Woda z tego odwiertu czerpana będzie z głębokości ok. 2,5 km. Ma ona ogrzewać część nieruchomości, zarówno w Sobieszowie, jak i w dzielnicy Cieplice.
– To ważna inicjatywa dla mieszkańców Jeleniej Góry, a przede wszystkim dla Sobieszowa – mówi prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak.
Wpływ na rozwój turystyki
Woda termalna dla Sobieszowa i Cieplic osiągnie temperaturę w granicach 100 stopni. Natomiast po jej schłodzeniu do temperatury 60 stopni, będzie można wykorzystać ją do innych celów związanych z obsługą miejscowego ruchu turystycznego.
Pozyskanie wód termalnych może przynieść mieszkańcom Cieplic i Sobieszowa finansową ulgę w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.
Miasto dysponuje też 14-hektarowym obszarem przy terenie na którym ma zostać wykonany odwiert. W przyszłości ma tam powstać ośrodek turystyczny. Przemawiają za tym min. walory krajobrazowe okolic.
Sobieszów położony jest nad rzeką Wrzosówką, a na południe od tej miejscowości znajduje się górski grzbiet odchodzący od Grzybowca ku północnemu wschodowi. W grzbiecie tym znajdują się wierzchołki: Trzmielak (637 m n.p.m.), Sobiesz (633 m n.p.m.) i Ostrosz (462 m n.p.m.). A cały grzbiet zbudowany jest z karkonoskiego granitu i porośnięty lasem.
W Sobieszowie zachował się kościół pw. Św. Marcina z dzwonnicą z XVIII wieku i dawny zbór ewangelicki, a także zespół pałacowy rodu Schaffgotschów z dawnymi zabudowaniami gospodarczymi.
Dawne miasto i gmina
Dodajmy, że dzielnica Sobieszów to dawna oddzielna miejscowość, która zaledwie od roku 1976 leży w granicach administracyjnych Jeleniej Góry. Natomiast od XIV stulecia, do 1945 r., wieś była własnością rodu Schaffgotschów, a po II wojnie światowej Sobieszów był siedzibą gminy wiejskiej i w latach 1962-1976 oddzielnym miastem.
Komentarze (0)