Rok 2016 był najcieplejszym w historii pomiarów

Rok 2016 był najcieplejszym w historii pomiarów
gj
20.01.2017, o godz. 8:45
czas czytania: około 2 minut
0

Padł klimatyczny rekord średniej temperatury – alarmuje międzynarodowa organizacja Climate Signals. Przyczyną był wzrost emisji dwutlenku węgla i wyjątkowo silne El Niño, czyli zjawisko pogodowe polegające na utrzymywaniu się wysokiej temperatury wody w strefie równikowej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Badania amerykańskiej Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA) oraz NASA wykazały, że w 2016 roku temperatura powietrza była wyższa o 0,07 stopnia Celsjusza niż w roku poprzednim. Temperatura wzrosła o niecały stopień w porównaniu do średniej z całego XX wieku. Potwierdziła to również Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), która analizuje dane z różnych źródeł.

Zgodnie z przyjętym globalnym porozumieniem klimatycznym, za alarmujący uznaje się wzrost poziomu temperatury powyżej 1,5 stopnia Celsjusza. Według naukowców możemy go przekroczyć już za 25 lat.

Najgorętszym miesiącem w historii pomiarów okazał się być lipiec ubiegłego roku. Zaraz po nim uplasował się sierpień. Naukowcy zgodnie zauważają, że wyjątkową sytuacją jest fakt, iż najgorętszy rok przypada już trzeci raz z rzędu. W całym okresie prowadzenia pomiarów temperatury, czyli od końca XIX wieku, na 16 najgorętszych lat, aż 15 wystąpiło po 2001 roku.

Jedynym wyjątkiem w tym zestawieniu jest rocznik 1998. Co więcej, w 2016 roku aż w 13 państwach słupki wskazały najwyższą dotąd temperaturę. Wśród nich są Indie, Kuwejt, Irak i Nigeria. Polska swój temperaturowy rekord odnotowała rok wcześniej – w 2015 średnia temperatura była o niemal 2 stopnie wyższa niż średnia temperatura w latach 1961-1990.

Na ogólne wysokie temperatury na świecie wpłynął nie tylko El Niño i wysoki poziom emisji gazów cieplarnianych, ale także nadzwyczajnie ciepły klimat w Arktyce, w której roztapiają się lodowce. Efektem tych zmian będzie nasilenie się w najbliższych latach ekstremalnych zjawisk pogodowych związanych z obiegiem wody.

Polsce grożą przede wszystkim powodzie i podtopienia z powodu ulewnych opadów, ale też susze i upały. Nie wyklucza to jednak mroźnej zimy, zapowiadane są raczej niskie temperatury i duże opady śniegu. Niektórzy naukowcy przewidują, że w naszym klimacie wkrótce zanikną przejściowe pory roku, czyli wiosna i jesień, a nasza pogoda będzie charakteryzowała się skrajnie wysokimi lub bardzo niskimi temperaturami.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024