– Bardzo się cieszę, że robimy kolejny konkretny krok w kierunku zmiany tych źródeł ogrzewania, które należą do miasta. Naszym celem jest 2025 rok, w którym wszystko, co miejskie będzie czyste, ekologiczne – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.
Niebezpieczne dla środowiska tzw. kopciuchy zastąpią nowoczesne dwufunkcyjne, gazowe piece kondensacyjne oraz ciepło sieciowe. Dodatkowo, aby obniżyć koszt ogrzewania ekologicznymi źródłami ciepła, w wybranych budynkach zostaną docieplone ściany, dachy lub stropodachy oraz wymienione okna i drzwi. Modernizacji zostanie również poddana instalacja c.o.
Dofinansowanie na realizację przedsięwzięcia pochodzi ze środków UE.
Na przełomie stycznia i lutego 2020 r. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego ma podjąć decyzję dotyczącą dofinansowania kolejnych czterech wniosków obejmujących termomodernizację z wymianą źródeł ciepła w kolejnych 35 budynkach w Rybniku.
Warto przypomnieć, że w Rybniku trwa też akcja “Karny kopciuch”. Organizatorzy w „trzech krokach” mobilizują sąsiadów zatruwających powietrze do zmiany swoich dotychczasowych nawyków.
W ramach akcji organizatorzy wydrukowali kilka tysięcy naklejek „Karny kopciuch za trucie sąsiadów”. Zatruwany obywatel może nakleić sąsiadowi naklejkę w widocznym miejscu. W ten sposób informuje, że nie toleruje jego postępowania.
Komentarze (0)