Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

22. posiedzenie Sejmu. Projekt noweli ustawy o BDO i ws. segregacji odpadów budowlanych [RETRANSMISJA]

22. posiedzenie Sejmu. Projekt noweli ustawy o BDO i ws. segregacji odpadów budowlanych [RETRANSMISJA]
19.11.2024, o godz. 19:05
czas czytania: około 3 minut
0

Podczas 22. posiedzenia Sejmu 19 listopada 2024, procedowany był rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (druki nr 766 i 818). Posłowie zapoznali się ze sprawozdaniem Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz składali oświadczenia w imieniu klubów i kół i zadawali pytania. Na pytania odpowiadała Podsekretarz stanu w MKiŚ Anita Sowińska. Zapraszamy do zapoznania się z transmisją.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W sejmie trwa 22. posiedzenie Sejmu. Od godziny 18:34 miało miejsce sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (druki nr 766 i 818).

Posłowie składali 5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenia w imieniu kół oraz zadawali pytania. 

Na pytania odpowiadała Podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Anita Sowińska.

Aby obejrzeć transmisję z tego wydarzenia: po prawej stronie okna podglądu proszę kliknąć “Porządek” a następnie przewinąć do punktu 7) i kliknąć ten punkt – zostanie odtworzona transmisja od godziny 18:34.

Transmisja

 

Odpady budowlane i rozbiórkowe po 1 stycznia 2025

Projekt nowelizacji ustawy o odpadach oraz ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw wprowadza zmianę dotyczącą organizacji systemu segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych (tzw. odpady BiR).

“Chodzi o uelastycznienie organizacji przez przedsiębiorców segregacji takich odpadów oraz wyeliminowanie zgłaszanych przez branżę wątpliwości interpretacyjnych. Ponadto, nowe przepisy umożliwią przekazywanie organom administracji (m.in. gminom) dofinansowania na usuwanie nielegalnych wysypisk odpadów, które zagrażają życiu i zdrowiu ludzi lub środowisku” – wskazano na stronie kancelarii premiera.

Zgodnie z projektowanymi przepisami stworzony zostanie jednolity system selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. “Rozwiązanie uelastyczni podejście do segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych, co powinno przyczynić się do ułatwienia i zwiększenia ich segregacji. Zmiana przepisów umożliwi przekazanie odpadów budowlanych i rozbiórkowych innemu uprawnionemu podmiotowi i wysegregowanie odpadów BiR poza miejscem ich wytworzenia” – wyjaśniono.

6 frakcji. Kto będzie odpowiadał za segregację?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, 1 stycznia 2025 r. ma zacząć obowiązywać art. 101a ustawy o odpadach, zgodnie z którym odpady budowlane i rozbiórkowe (BiR) zbiera się oraz odbiera selektywnie, z podziałem co najmniej na: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie. Te przepisy miałyby zobowiązywać podmioty do segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych w miejscu wytworzenia – u źródła.

Nowe przepisy miałyby wprowadzić odpowiedzialność solidarną dotyczącą niezrealizowania obowiązku wysegregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych, obejmującą m.in. wytwórcę odpadów BiR i następnego posiadacza takich odpadów. “Z odpowiedzialności solidarnej wyłączone będą osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej” – podkreślono.

Już 3 grudnia 2024 zapraszamy na szkolenie online:

Zmiany w zakresie gospodarki odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi

szczegóły: odpadybudowlane.abrys.pl


Będą środki na usuwanie nielegalnych składowisk odpadów?

Projektowane rozwiązania pozwolą również na przekazywanie np. samorządom pieniędzy z budżetu państwa (w ramach dofinansowania) na usuwanie nielegalnie zdeponowanych odpadów, które zagrażają życiu i zdrowiu ludzi lub środowisku.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024