Realizowane w Białymstoku i w mieście Łuck działanie ma też służyć podnoszeniu kwalifikacji pracowników w obydwu miastach. Składową projektu będą więc konferencje, szkolenia, wizyty studyjne w przedsiębiorstwach wodno-kanalizacyjnych Polsce i edukacja mieszkańców. Ogólna wartość projektu to 2,6 milionów euro, z czego z funduszy Unii Europejskiej pochodzi prawie 2,4 milionów euro. Strona polska i ukraińska otrzymać mają po połowie z tych pieniędzy.
Modernizacja kolektorów sanitarnych
– Zasadniczą inwestycją, którą zrealizuje spółka komunalna Wodociągi Białostockie będzie modernizacja kolektora sanitarnego, który obsługuje około 72 tysięcy mieszkańców Białegostoku – wyjaśnia prezes Wodociągów Białostockich Przemysław Tuchliński. – W Białymstoku mieszka około 300 tysięcy obywateli, a nowy kolektor będzie ważnym elementem w całym systemie kanalizacji w mieście.
Na analogicznej zasadzie, także w Łucku, ma być również modernizowany kolektor. Jak wyjaśniają w swoim komunikacie Wodociągi Białostockie, modernizacje kolektorów mają, oprócz przyczynienia się do ochrony wód rzek Białej i Stryk, wpłynąć również na zabezpieczenie wód gruntowych przed zanieczyszczeniem ściekami, a także przed przenikaniem tych wód do kolektorów.
Partnerstwo Białegostoku i Łucka
Dodajmy, że od wielu lat ukraiński Łuck jest miastem partnerskim Białegostoku.
– Projekt będzie realizowany w cieniu toczącej się wojny w Ukrainie – powiedział Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Wczoraj minęło 1000 dni od napaści Rosji na to państwo. Jednak życie toczy się dalej i bardzo się cieszę, że miasto Łuck myśli o przyszłości i działaniach proekologicznych.
W odpowiedzi, wicemer Łucka Iryna Chebeliuk dziękowała za pomoc i wsparcie jakie Ukraina otrzymała od Polski w tym trudnym czasie, który obecnie przeżywa. Iryna Chebeliuk dodała, że wojna trwa, ale Ukraińcy wierzą, że ją wygrają.
– Ukraina będzie niezależna i będzie się rozwijać, w tym będzie również rozwijana infrastruktura – podkreślała Iryna Chebeliuk. – A takie projekty jak ten dotyczący ekologii – przez to także zdrowia, życia mieszkańców – to dowody na to, że Ukraina nie tylko potrzebuje wsparcia, ale też jest gotowa do współpracy z partnerami z Unii Europejskiej przy realizacji projektów infrastrukturalnych potrzebnych mieszkańcom tego kraju.
Komentarze (0)