To również pieniądze na remonty i nowe drogi na kolei, na inwestycje w bezpieczeństwo transportu, sygnalizacje świetlne (400 mln zł), żłobki (200 mln zł), a także dywersyfikację i skracanie łańcuchów dostaw w rolnictwie (250 mln zł).
– To nasze plany na inwestowanie środków z KPO do końca czerwca bieżącego roku – wyjaśnia minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. – Następną płatność planujemy otrzymać do końca tego roku. Będzie to płatność z drugiego i trzeciego wniosku. Rząd chce też na koniec roku złożyć dwa kolejne wnioski.
6,3 mln zł pierwszej transzy
Komisja Europejska ostatecznie zatwierdziła wypłatę Polsce 6,3 mln euro z KPO. Wstępną zgodę Komisja wyraziła pod koniec lutego 2024 r.
Następnie polski wniosek musiał przejść przez unijne komitety i uzyskać zgodę państw członkowskich UE, co stało się pod koniec marca. Wtedy to wniosek trafił do Komisji Europejskiej do ostatecznego zatwierdzenia. Pieniądze jednak nie trafiły na polskie konto od razu, bo KE zgodnie z regułami unijnego Funduszu Odbudowy, musiała je pożyczyć na rynkach finansowych.
KE pod wrażeniem rządowego planu
Przypomnijmy, że przez 2 ostatnie lata środki z KPO dla Polski były zablokowane z powodu zarzutów Komisji Europejskiej dotyczących braku niezależności sądownictwa. Ostatecznie Komisja zmieniła zdanie po otrzymaniu planu reform wymiaru sprawiedliwości od nowego rządu.
– Jesteśmy pod wrażeniem waszego wysiłku, by przywrócić w Polsce praworządność – stwierdziła pod koniec lutego br. przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.
Po kilku dniach od tej wypowiedzi zapadła wstępna decyzja o wypłacie pierwszych pieniędzy. Natomiast obecnie odblokowana jest już cała dostępna dla Polski pula, czyli prawie 60 miliardów euro. Jeszcze w tym roku rząd chce złożyć wnioski w sumie na wypłatę 24 miliardów euro.
Dodajmy, ze wszystkie te środku należy wykorzystać do końca 2026 roku.
Termomodernizacje, piece, żłobki i drogi
W bardziej szczegółowym ujęciu, pieniądze z pierwszej transzy KPO zostaną przekazane między innymi na inwestycje w czyste powietrze, a w tym na termomodernizację domów jednorodzinnych, dopłaty do wymiany starych pieców na nowe, a także na dostęp do bardzo szybkiego internetu, dofinansowanie miejsc opieki nad dziećmi w żłobkach oraz na modernizację przejazdów kolejowych i niebezpiecznych punktów na drogach.
Komentarze (0)