Rządowy Program Odbudowy Zabytków adresowany jest do samorządów w formie bezzwrotnych dofinansowań do prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych realizowanych na terenie obiektów wpisanych do rejestru zabytków. W ramach programu samorządy mogą liczyć na wsparcie rzędu 3 mld zł w skali kraju.
Szansa dla Dolnego Śląska
Podczas czwartkowej (12 stycznia br.), konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski podkreślił, że rząd ma świadomość tego, że zabytki w Polsce wymagają wsparcia, tym bardziej, że – jak wskazał – koszty renowacji idą w górę.
– W przypadku Dolnego Śląska jest w tym temacie jedna rzecz i radosna i trudna, a mianowicie to, że jedna czwarta zabytków w Polsce to zabytki zlokalizowane w naszym regionie – wyjaśniał wojewoda Jarosław Obremski. – Radosna w tym znaczeniu, że mamy ich tak dużo, natomiast trudna, że pieniądze na utrzymanie tych wszystkich obiektów sakralnych i niesakralnych są wymagane na Dolnym Śląsku trochę większe, niż w innych rejonach naszego kraju – podkreślił wojewoda.
Region nasycony zabytkami
Z punktem widzenia wojewody zgadza się Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Daniel Gibski, który także przyznał, że Dolny Śląsk to region najbardziej w Polsce nasycony obiektami zabytkowymi.
– To zabytki najwyższej klasy, co potwierdzają liczne wpisy na Listę Pomników Historii czy też Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO” – zaznaczył wojewódzki konserwator.
DWKZ jest też zdania, że nowa inicjatywa rządowa stanowi dopełnienie ogólnopolskiego programu wsparcia opieki nad zabytkami.
– Jak wiemy, jest już możliwość odpisu podatku w przypadku zabytków wpisanych do rejestru zabytków, mamy też program „Zabytek plus” – wyliczał konserwator. – Istniej także możliwość odpisu podatkowego od prac remontowych, a teraz rysuje się kolejna odsłona, a więc wsparcie dla samorządów. Myślę, że to bardzo dobry kierunek. W naszym przypadku prowadzimy stałą współpracę z samorządami i wiemy, jak wiele obiektów samorządowych wymaga wsparcia. Potrzeby są ogromne – oceniał DWKZ Daniel Gibski. – Myślę, że ten program będzie doskonałym przyczynkiem do tego byśmy dokończyli pewne zadania, które do tej pory przerastały możliwości samorządów – podsumował wojewódzki konserwator.
10 wniosków z jednej gminy
Rządowy Program Odbudowy Zabytków realizowany będzie za pośrednictwem promes inwestycyjnych udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. RPOZ działa w oparciu o takie same narzędzia jakie proponowano samorządom w ramach rządowego programu Polski Ład. To jednak odrębny program.
Wnioski o dofinansowanie w ramach RPOZ składać można do 31 stycznia 2023 r.
Wnioski należy adresować do Prezesa Rady Ministrów (Premiera Rządu), za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego w Aplikacji Polski Ład udostępnionej na stronie internetowej www.bgk.pl;
Warto też wiedzieć, że przyznany wcześniej dostęp do Aplikacji Polski Ład, nadany w Programie Inwestycji Strategicznych, zachowuje ważność.
Podmiot uprawniony (wnioskodawca), może złożyć maksymalnie dziesięć wniosków o dofinansowanie w trzech kategoriach wartości: do 150 000 złotych, do 500 000 złotych, a także do 3 500 000 złotych..
W ramach RPOZ, można m.in. pozyskać dofinansowanie do ochrony zabytków nad którymi opieka zalicza się do zadań własnych samorządu. Można też złożyć wniosek o dofinansowanie ochrony zabytków należących do prywatnych właścicieli, fundacji, a także związków wyznaniowych.
Komentarze (0)