Reklama

envicon 2023 ad1a

30 mld zł na inwestycje! To VI aktualizacja Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych

30 mld zł na inwestycje! To VI aktualizacja Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych
11.05.2022, o godz. 9:18
czas czytania: około 2 minut
0

– Blisko 30 mld złotych to kwota inwestycji zaplanowanych w ramach VI aktualizacji Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych. Ich finansowanie będzie pochodzić ze środków krajowych i unijnych. Dzięki realizacji tych projektów znacznie poprawimy oczyszczanie ścieków komunalnych zarówno w aspekcie jakościowym, jak i ilościowym – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

W dokumencie ujęte zostały 1 524 aglomeracje oraz wykaz planowanych przez nie inwestycji, które mają przyczynić się do ograniczenia zrzutów niedostatecznie oczyszczanych ścieków i ich niekorzystnego wpływu na stan środowiska wodnego.

Co zawiera VI aktualizacja Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych?

W VI AKPOŚK oszacowano potrzeby i określono działania na rzecz wyposażenia aglomeracji w systemy kanalizacyjne i oczyszczalnie ścieków komunalnych. Jednostki samorządu terytorialnego wchodzące w skład aglomeracji mają czas do końca 2027 r. na zrealizowanie zaplanowanych inwestycji.

Z planów inwestycyjnych przedstawionych przez aglomeracje wynika, że w ramach VI AKPOŚK zaplanowane zostało wybudowanie 8 022 km sieci kanalizacyjnej oraz zmodernizowanie 3 173 km sieci. Ponadto planowane jest wybudowanie 60 nowych oczyszczalni ścieków oraz przeprowadzenie 978 innych inwestycji na istniejących oczyszczalniach.

Koszt inwestycji zaplanowanych przez aglomeracje i zgłoszonych do VI AKPOŚK wynosi 28,7 mld zł, w tym na:

  • budowę i modernizację sieci kanalizacyjnej – 15,368 mld zł,
  • inwestycje związane z oczyszczalniami ścieków – 13,375 mld zł,
  • indywidualne systemy oczyszczania – 24,385 mln zł (przydomowe oczyszczalnie ścieków jako uzupełnienie sieci kanalizacyjnej).

Dokument umożliwia aglomeracjom ubieganie się o dofinansowanie inwestycji w ramach środków finansowych przeznaczonych na gospodarkę ściekową, w tym pochodzących ze środków unijnych w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027.

VI AKPOŚK dostępna jest pod adresem https://www.gov.pl/web/infrastruktura/gospodarka-sciekowa.

Więcej informacji o źródłach finansowania gospodarki ściekowej dostępnych jest na stronie https://www.gov.pl/web/infrastruktura/finansowanie-gospodarki-sciekowej.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2023