34 sokoły wędrowne zamieszkały na Dolnym Śląsku

34 sokoły wędrowne zamieszkały na Dolnym Śląsku
ko
07.08.2018, o godz. 11:56
czas czytania: około 2 minut
0

Kolejne pięć młodych sokołów wędrownych zamieszkało w sztucznym gnieździe na terenie Nadleśnictwa Żmigród. To finał tegorocznej akcji zasiedlania tych drapieżnych ptaków. W 2018 roku sprowadzono łącznie na Dolny Śląsk 34 ptaki z Słowacji, Niemiec i krajowych hodowli.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Nadrzewna populacja europejska tego drapieżnika całkowicie wyginęła w latach 60-tych, m.in. z powodu zatrucia środowiska szkodliwą chemią – mówi Bartłomiej Wiązowski, Zastępca Prezesa WFOŚiGW we Wrocławiu.

Przybyło 11 młodych

Aby przywrócić populację sokołów w regionie, Fundusz od lat wspiera akcje ich reintrodukcji. Ptaki są umieszczane w sztucznych gniazdach i dokarmiane, a później wypuszczane na wolność. Od 2010 r. zasiedlono na Dolnym Śląsku 187 sztuk tych drapieżników. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt “Sokół”. W ostatnich trzech latach odnotowano pierwsze sukcesy: wylęgło się 11 sokołów.

Sokoły zamieszkały w sztucznym gnieździe na terenie Nadleśnictwa Żmigród, fot: Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt “Sokół”

 

Ofiary DDT

Jeszcze na początku XX wieku sokół wędrowny występował w całym kraju. Do zagłady drapieżników przyczyniło się do m.in. zatrucie środowiska szkodliwym pestycydem DDT, który po dostaniu się od organizmów ptaków, nie był z nich wydalany i kumulował się w tkankach. Zaburzał on gospodarkę wapnem, co skutkowało tym, że składane jaja miały tak cienkie skorupki, że pękały one po ciężarem wysiadującej je samicy.

Mimo, że DDT nie jest już stosowany w Polsce, to skrzydlaci drapieżcy wciąż nie mają łatwego życia. Przyrodnicy narzekają na niektórych kolekcjonerów jaj oraz hodowców gołębi i drobiu domowego, którzy prześladują te ptaki. Na młode sokoły polują puchacze i jastrzębie, a gniazda są plądrowane przez kuny.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024