Reklama

ad1a MAKITA [01.05-30.06.25]

4 lata więzienia oraz 100 tys. nawiązki za nielegalne składowanie niebezpiecznych odpadów

4 lata więzienia oraz 100 tys. nawiązki za nielegalne składowanie niebezpiecznych odpadów
15.05.2025, o godz. 8:55
czas czytania: około 2 minut
0

Sąd w Zgierzu k. Łodzi skazał na 4 lat więzienia Piotra Ż, oskarżonego o nielegalne składowanie odpadów i substancji chemicznych ciekłych zagrażających życiu i zdrowiu. W halach należących do skazanego znaleziono 3 tys. pojemników z odpadami.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b IA webinar [16.06-01.07.2025]

O wyroku skazującym poinformowała w środę Prokuratura Okręgowa w Łodzi. Jak przekazał jej rzecznik, w trakcie prowadzonego przez zgierską prokuraturę śledztwa, ustalono, że oskarżony na wynajmowanej przez siebie na terenie powiatu zgierskiego posesji przechowywał w halach środki służące do produkcji wielkoprzemysłowej zawierające w składzie substancje łatwopalne i wybuchowe.

 

3 tys. pojemników z niebezpiecznymi substancjami

“Zostały one sklasyfikowane jako niebezpieczne, szkodliwe, drażniące, toksyczne, żrące oraz rakotwórcze. Przebywanie w obecności substancji mogło wywoływać trudności w oddychaniu i duszności. W halach znajdowało się 3 tys. pojemników na odpady o pojemności tysiąc litrów każdy. Dodatkowo część zbiorników była uszkodzona, co groziło ich rozszczelnieniem i wylaniem się zawartych w nich chemikaliów” – wyjaśnił Paweł Jasiak.

Jak dodał, w ocenie biegłych oskarżony spowodował znaczne zagrożenie dla życia i zdrowia okolicznych mieszkańców, w tym poprzez tysiąckrotne przekroczenie stężenia środków szkodliwych. “Poprzez uwalniające się pary benzenu mogło dojść z kolei do obniżenia jakości powietrza, powstania pożaru oraz eksplozji materiałów łatwopalnych” – zaznaczył.

Oprócz kary więzienia, sąd wobec Piotra Ż. zasądził nawiązkę 100 tys. zł na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

 

 


Zgodnie z nowymi regulacjami od 1 stycznia 2025 roku każda ilość odpadów niebezpiecznych musi być ewidencjonowana

Odpady takie jak: inne oleje silnikowe, przekładniowe i smarowe, opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych lub nimi zanieczyszczone, filtry olejowe, baterie i akumulatory ołowiowe, gleba i ziemia zawierające substancje niebezpieczne – dotychczas były zwolnione z obowiązku ewidencji, jeśli ich ilość nie przekraczała określonych limitów. Nowe przepisy znoszą te zwolnienia.

Aktualne regulacje oraz obowiązki ewidencyjne związane z odpadami niebezpiecznymi omówimy 23 maja 2025 podczas szkolenia online: Gospodarka odpadami niebezpiecznymi – postępowanie, ewidencja, dokumentacja

Szczegóły na stronie: niebezpieczne.abrys.pl

 


 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 FITE 2025 [02.06-24.06.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2025