Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

40 wniosków o rządową pomoc przy likwidowaniu składowisk odpadów

40 wniosków o rządową pomoc przy likwidowaniu składowisk odpadów
MŁ/PAP
28.08.2023, o godz. 11:56
czas czytania: około 2 minut
0

Mamy 40 wniosków o rządową pomoc przy likwidowaniu składowisk odpadów, 30 umów już podpisano - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w poniedziałek. Dodała, że samorządy zwracają się o wsparcie także w sytuacjach, gdzie mogą zareagować same.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w poniedziałek w TVP Info była pytana, jak dużo jest składowisk odpadów, przy których usuwaniu potrzebna jest pomoc rządu.

– Jesteśmy w dialogu z samorządami. Analizujemy wnioski, które do nas spłynęły. Mamy w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska wniosków 40, umów zostało już podpisanych 30. Kolejne wnioski są rozpatrywane – poinformowała Anna Moskwa.

Kto za co odpowiada?

Dodała, że samorządy zwracają się do rządu również też w tych sytuacjach, gdzie może zareagować samorząd. Minister zwróciła uwagę, że ustawa “mówi jasno”: za średnie składowiska odpowiada starosta, a za te większe – marszałek województwa.

Szefowa MKiŚ zaznaczyła, że “takich spraw jest wiele, gdzie samorząd może się zachować przyzwoicie i wziąć odpowiedzialność. To są jego kompetencje”.

“Rząd PiS wypowiedział zdecydowaną wojnę mafiom śmieciowym”

Pod koniec lipca minister Moskwa informowała, że “rząd PiS wypowiedział zdecydowaną wojnę mafiom śmieciowym”. Wskazała wówczas m.in. na wydziały przestępczości w inspektoracie ochrony środowiska oraz zastosowanie systemu SENT, który jest analogiczny do systemu obrotu paliwa, a także na kary więzienia – do 12 lat za import niebezpiecznych odpadów do Polski i do 10 mln zł za nieprawidłowości w obrocie odpadami.

22 lipca br. w sołectwie Przylep (woj. lubuskie) wybuchł pożar hali, w której były składowane niebezpieczne substancje. Wieczorem następnego dnia poinformowano, że pożar został opanowany. W całej akcji wzięło udział łącznie 376 strażaków, 107 pojazdów i dwa samoloty.

Śledztwo dotyczące pożaru hali w Przylepie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze. Postępowanie zostało wszczęte w związku z pożarem oraz wybuchem substancji łatwopalnych poprzez sprowadzenie zagrożenia dla zdrowia i życia osób oraz mienia wielkiej wartości. Grozi za to do ośmiu lat więzienia.

21 sierpnia br. NFOŚiGW poinformował, że dofinansuje kwotą 43 mln zł likwidację składowiska odpadów w Przylepie. “Dzięki dofinansowaniu ostatecznej utylizacji poddane zostaną 4 tys. ton odpadów z Przylepu” – zaznaczono wtedy.

 

 

 


Już 18 września zapraszamy na szkolenie online

Sprawdź szczegóły na: kontrole.abrys.pl

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024