Reklama

AD1A ECOMONDO [19.09-15.10.23]

5-milionowe miasto w Indiach zmaga się z brakiem wody

5-milionowe miasto w Indiach zmaga się z brakiem wody
ko
26.06.2019, o godz. 9:33
czas czytania: około 1 minuty
0

W leżącym na południu subkontynentu indyjskiego, w stanie Tamil Nadu, mieście Cennai (dawniej znanym jako Madras) braki w dostawach wody występują od kilku tygodni. Powodem są zmniejszające się zasoby w regionie. Dotyczy to jeziora Puzhal, które od ubiegłego roku zmniejszyło się o 1/3, a także pozostałych trzech okolicznych zbiorników.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

#wybieramsrodowisko AD1A [16.08-15.10.23]

Brak wody zaczyna prowadzić do zamieszek na ulicach. Odnotowano przypadki porwań ciężarówek z wodą. Dochodzi też do wystąpień antyrządowych.

W tej chwili dostawy wody zmniejszono o połowę, mieszkańcy pozyskują ją też ze studni i beczkowozów. Niektórzy muszą przeznaczyć na wodę nawet połowę dochodów. W najgorszej sytuacji są mieszkańcy slumsów (800 tys.ludzi), zdani wyłącznie na oficjalne dostawy.

Władze stanu liczą na to, że niebawem zaczną się monsunowe deszcze.  W stanie Tamil Nadu nie padało od dwóch miesięcy.

Powstał też pomysł, by wodę dostarczać pociągami z miasta Jolarpettai, leżącego 100 km na północ od Ćennai. Przeciwko temu demonstrują opozycyjne partie, bowiem import wody może doprowadzić do tego, że zabraknie jej też w sąsiednim regionie.

Naukowcy podkreślają, że do kryzysu przyczyniło się złe zarządzanie wodą przy rosnącej populacji i rozwoju przemysłu.

Przewiduje się, że pogłębiający się kryzys wodny w Indiach sprawi, iż w 2020 zasoby wód podziemnych będą na wyczerpaniu w 21 największych indyjskich miastach, zaś do 2030 roku aż 40% mieszkańców Indii  nie będzie mieć dostępu do wody pitnej.

Źródło: indiatoday.in

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zmiany klimatu
css.php
Copyright © 2023