Ponad 250 tys. zł kary zapłacić ma właściciel jednej z gdańskich firm za wylewanie do gleby chemicznych odpadów. O sprawie było głośno pod koniec czerwca. Przedsiębiorca z gdańskiej dzielnicy Rudniki miał wylać na działkę sąsiada 700 tys. litrów niebezpiecznych substancji. Jak podają trójmiejskie media, sprawcy grozi też do pięciu lat więzienia. 

Sprawą zajął się Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Gdańsku. Przeprowadzono kontrolę, która zakończyła się karą dla właściciela firmy.

Zlewał chemikalia prosto do gruntu 

– Kontrola wykazała dużą kwasowość gleby, a także podwyższoną zawartość fluorków. W związku z tym, że w trakcie kontroli stwierdziliśmy, że doszło do tego rodzaju naruszeń, to znaczy utylizację odpadów poprzez ich wylewanie na grunt w sposób niedozwolony i karygodny, konsekwencją tego są dwie administracyjne kary pieniężne. Jedna, za wylewanie chemikaliów w miejscu niedozwolonym, wynosi 250 tys. zł, a druga kara, w wysokości 10 tys. zł, została wymierzona za brak ewidencji odpadów – mówi cytowany przez Radio Gdańsk Radosław Rzepecki, zastępca pomorskiego inspektora ochrony środowiska w Gdańsku.

Jak donosi portal sopot.naszemiasto.pl, nieuczciwy przedsiębiorca zutylizował w ziemi ok. 700 m3 substancji chemicznych. Kontrola WIOŚ wykazała, odpady te wylewano na terenie ok. 30 m2.

Przestępstwa przeciwko środowisku. Oto aktualny katalog czynów zabronionych wraz z konsekwencjami

Przyznał się częściowo

Przedsiębiorca został przesłuchany przez inspektorów WIOŚ i po części nie przyznał się do zarzutów. Od kary może się odwołać do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Śledztwo w sprawie zanieczyszczenia gleby wszczęła też gdańska prokuratura.

Gdyby do opisywanego przestępstwa doszło po 1 września br., przedsiębiorcy groziłaby kara nie pięciu, a nawet 10 lat pozbawienia wolności. Nowe przepisy zwiększyły też kary finansowe, które obecnie mogą wynieść od 10 tys. zł do 10 mln zł.


Szkolenie online, 19 września 2022:

Wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku, delikty administracyjne i kontrole [GOSPODARKA ODPADAMI]

Szczegóły na stronie: kontrole.abrys.pl

Program i warunki uczestnictwa na stronie: kontrole.abrys.pl

Czytaj więcej

Skomentuj