Warszawa. Rozpoczyna się budowa Parku Linearnego Suwak

Warszawa. Rozpoczyna się budowa Parku Linearnego Suwak
22.05.2023, o godz. 14:29
czas czytania: około 2 minut
0

Teren wzdłuż linii kolejowej na Służewcu zmieni się nie do poznania - zapowiadają władze stolicy. Już w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli skorzystać z nowego parku. Pojawi się mnóstwo różnorodnej zieleni, nowe alejki, a także miejsca do odpoczynku. Wykonawca właśnie rozpoczyna prace budowlane.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Na niezagospodarowanym dotychczas obszarze między blokami, biurowcami, hotelami i linią kolejową przy ul. Suwak powstanie park linearny o powierzchni 20 tys. mkw. Jego największym atutem będzie różnorodna zieleń – posadzonych zostanie 50 drzew, w tym ozdobne odmiany jabłoni. Pojawią się też trzy odmiany klonu i lipa drobnolistna.

Powierzchnię 4200 mkw. zajmą krzewy, 3200 mkw. – byliny i aż 5200 mkw. – trawnik oraz łąka kwietna, na których będą mogli odpoczywać mieszkańcy. Łąka kwietna będzie także przyciągać owady zapylające.

Do zazielenienia wybrano gatunki roślin, które przyciągają uwagę wyglądem i zachwycają zapachem, m.in. przetacznik, krwawnik, szałwię, poziomkę, czyściec, irys i miętę. Oczy mieszkańców będą cieszyć też trawy ozdobne: śmiałek darniowy i turzyca oraz krzewy: dereń, jaśminowiec, tawuła, dzika róża, bez czarny, lilak, kalina i pęcherznica. Wyróżniającym się elementem krajobrazu będzie istniejące runo z bluszczu pospolitego, obok którego będzie można przejść pomostem.

Co poza zielenią?

W ukształtowanie terenu wpisano trzy niecki infiltracyjne, w których będzie gromadzić się woda opadowa. Takie rozwiązanie zabezpieczy zarówno przed podtopieniami, jak i przed suszą. Ogrody deszczowe będą porośnięte roślinnością dostosowaną do każdej z tych sytuacji. Będą także stanowić miejsce schronienia dla zwierząt.

Słupy trakcyjne po istniejących bocznicach kolejowych zostaną zachowane, a elementy małej architektury na terenie południowego łącznika z ul. Suwak będą nawiązywać do stylistki kolejowej. Teren zostanie oświetlony latarniami. Przy ścieżkach spacerowych pojawi się 60 ławek, do odpoczynku będą służyły również hamaki i leżaki.

Kolejność prac

W pierwszej kolejności wykonawca zajmie się uporządkowaniem terenu, zachowując zieleń dawnych ogródków działkowych. Następnie zostaną wykonane nowe alejki z nawierzchni mineralnej oraz elementy małej architektury. Na samym końcu posadzona będzie zieleń.

Nowy teren zieleni na styku Mokotowa, Ursynowa i Ochoty to wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, lokalnych fundacji i stowarzyszeń. Za całość inwestycji odpowiada firma Baobab Brandys, a projekt parku wykonała firma LS-Project Maciej Sikorski. Nadzór nad inwestycją pełni Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Zakończenie zadania planowane jest na II kwartał 2024 r.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024