System zbiórki odpadów komunalnych z podziałem na 5 frakcji (papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło, bio i odpady zmieszane) obowiązuje od 2019 roku. Zgodnie z raportem Głównego Urzędu Statystycznego za 2020 rok w procesie recyklingu przerabiano niewiele ponad 26% wszystkich krajowych odpadów. Zgodnie z unijnymi dyrektywami w 2025 roku recyklingowi poddawać trzeba będzie co najmniej 55% odpadów komunalnych. W 2030 roku wartość ta wzrośnie do 60%, a w kolejnych latach będzie dalej śrubowana.
– Świadomość dotycząca segregacji odpadów z roku na rok jest coraz wyższa. Wprawdzie ze zmieszanych odpadów komunalnych można wyselekcjonować surowce wtórne, ale tylko kilkanaście procent z nich nadaje się do recyklingu. Dlatego tak istotne jest prawidłowe segregowanie odpadów już w domu – mówi Dariusz Wachnicki, dyrektor Działu Odbioru Odpadów w MPO Warszawa.
Odzyskać energię z odpadów
Spółka stawia na odzyskiwanie ciepła i energii z odpadów, które trafiają do czarnych pojemników. Po odebraniu frakcji zmieszanej niskoemisyjne pojazdy bezpylne MPO transportują odpady do Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych przy ul. Zabranieckiej. Na Targówku trwa obecnie rozbudowa i modernizacja ZUSOK, dzięki której znacznie wzrośnie strumień przekształcanych na prąd i ciepło zmieszanych odpadów komunalnych – z ok. 40 do ok. 300 tysięcy ton rocznie. Inwestycja jest realizowana w zgodzie ze standardami BAT (Best Available Techniques), czyli najlepszych dostępnych technik. Nowy zakład będzie w pełni bezpieczny dla środowiska i mieszkańców. Rozbudowa zostanie zakończona w przyszłym roku.
Selektywna zbiórka
Spośród odpadów zebranych selektywnie w pierwszej połowie 2023 roku MPO odebrało najwięcej papieru – prawie 8,5 tysiąca ton. Niewiele mniej, bo blisko 8,2 tys. ton, stanowiły metale i tworzywa sztuczne. W dalszej kolejności znalazło się szkło opakowaniowe (ok. 6.2 tys. ton), odpady bio (ok. 5,8 tys. ton), odpady wielkogabarytowe (ok. 4,1 tys. ton) oraz odpady zielone (3 tys. ton).
– MPO od blisko stu lat dba o odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w stolicy. Nasze pojazdy codziennie wyjeżdżają na ulice Warszawy, aby opróżniać prawie 100 tys. pojemników i kontenerów. Wszystkie wydatki inwestycyjne, takie jak rozbudowa i modernizacja ZUSOK oraz regularne wzmacnianie floty pojazdów, służą tworzeniu sprawnego, nowoczesnego i ekologicznego systemu zarządzania odpadami – mówi Zdzisław Gawlik, prezes zarządu MPO Warszawa.
Plany inwestycyjne
Poza obecnie realizowanymi inwestycjami MPO przygotowuje kolejne. Jedną z nich jest Centrum Recyklingu i Edukacji Ekologicznej, które powstanie na terenie Zakładu „Kampinoska”. CRiEE będzie kompleksowym obiektem, wyposażonym m.in. w linie do sortowania odpadów z selektywnej zbiórki, zmodernizowaną kompostownię, Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych i centrum edukacyjne.
źródło: MPO Warszawa
Komentarze (0)