Reklama

envicon 2023 ad1a

Stołeczne MPO stawia na rozwój

Stołeczne MPO stawia na rozwój
03.10.2023, o godz. 11:45
czas czytania: około 2 minut
0

Mieszkańcy stolicy każdego roku wytwarzają ok. 700 tys. ton odpadów komunalnych. W pierwszej połowie 2023 roku załogi Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania odebrały od warszawianek i warszawiaków prawie 110 tys. ton odpadów. 67% z nich stanowiło frakcję zmieszaną. MPO realizuje inwestycje, które nie tylko zwiększą możliwości zagospodarowania „czarnego worka”, ale pozwolą również zwiększać poziomy segregacji i późniejszego recyklingu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

System zbiórki odpadów komunalnych z podziałem na 5 frakcji (papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło, bio i odpady zmieszane) obowiązuje od 2019 roku. Zgodnie z raportem Głównego Urzędu Statystycznego za 2020 rok w procesie recyklingu przerabiano niewiele ponad 26% wszystkich krajowych odpadów. Zgodnie z unijnymi dyrektywami w 2025 roku recyklingowi poddawać trzeba będzie co najmniej 55% odpadów komunalnych. W 2030 roku wartość ta wzrośnie do 60%, a w kolejnych latach będzie dalej śrubowana.

– Świadomość dotycząca segregacji odpadów z roku na rok jest coraz wyższa. Wprawdzie ze zmieszanych odpadów komunalnych można wyselekcjonować surowce wtórne, ale tylko kilkanaście procent z nich nadaje się do recyklingu. Dlatego tak istotne jest prawidłowe segregowanie odpadów już w domu – mówi Dariusz Wachnicki, dyrektor Działu Odbioru Odpadów w MPO Warszawa.

Odzyskać energię z odpadów

Spółka stawia na odzyskiwanie ciepła i energii z odpadów, które trafiają do czarnych pojemników. Po odebraniu frakcji zmieszanej niskoemisyjne pojazdy bezpylne MPO transportują odpady do Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych przy ul. Zabranieckiej. Na Targówku trwa obecnie rozbudowa i modernizacja ZUSOK, dzięki której znacznie wzrośnie strumień przekształcanych na prąd i ciepło zmieszanych odpadów komunalnych – z ok. 40 do ok. 300 tysięcy ton rocznie. Inwestycja jest realizowana w zgodzie ze standardami BAT (Best Available Techniques), czyli najlepszych dostępnych technik. Nowy zakład będzie w pełni bezpieczny dla środowiska i mieszkańców. Rozbudowa zostanie zakończona w przyszłym roku.

Selektywna zbiórka

Spośród odpadów zebranych selektywnie w pierwszej połowie 2023 roku MPO odebrało najwięcej papieru – prawie 8,5 tysiąca ton. Niewiele mniej, bo blisko 8,2 tys. ton, stanowiły metale i tworzywa sztuczne. W dalszej kolejności znalazło się szkło opakowaniowe (ok. 6.2 tys. ton), odpady bio (ok. 5,8 tys. ton), odpady wielkogabarytowe (ok. 4,1 tys. ton) oraz odpady zielone (3 tys. ton).

– MPO od blisko stu lat dba o odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w stolicy. Nasze pojazdy codziennie wyjeżdżają na ulice Warszawy, aby opróżniać prawie 100 tys. pojemników i kontenerów. Wszystkie wydatki inwestycyjne, takie jak rozbudowa i modernizacja ZUSOK oraz regularne wzmacnianie floty pojazdów, służą tworzeniu sprawnego, nowoczesnego i ekologicznego systemu zarządzania odpadami – mówi Zdzisław Gawlik, prezes zarządu MPO Warszawa.

Plany inwestycyjne

Poza obecnie realizowanymi inwestycjami MPO przygotowuje kolejne. Jedną z nich jest Centrum Recyklingu i Edukacji Ekologicznej, które powstanie na terenie Zakładu „Kampinoska”. CRiEE będzie kompleksowym obiektem, wyposażonym m.in. w linie do sortowania odpadów z selektywnej zbiórki, zmodernizowaną kompostownię, Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych i centrum edukacyjne.

 

źródło: MPO Warszawa

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023