Stormwater Poland 2023

Stormwater Poland 2023
04.10.2023, o godz. 14:59
czas czytania: około 2 minut
0

Hasłem tegorocznej edycji Konferencji Stormwater Poland była adaptacja z jakością, wynikająca z globalnych wyzwań skutkujących ukierunkowaniem sektora wodnego w obszar gospodarki o obiegu zamkniętym.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Konferencja odbyła się w Katowicach w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w dniach 26-28.09.2023.

Pierwszego dnia uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach z finansowania inwestycji ze środków unijnych i rządowych, poprowadzonego przez specjalistów z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Warsztaty pozwoliły uczestnikom omówić ich pomysły i bezpośrednio porozmawiać z osobami odpowiedzialnymi za zarządzanie takimi programami jak #FENiKS czy #Hydrostrateg.

Gliwicka deszczówka

Alternatywą dla warsztatu był wyjazd do Gliwic, gdzie uczestnicy zapoznali się ze zrealizowanym przez miasto projektem dotyczącym nowoczesnego zarządzania deszczówką. W ramach projektu została przeprowadzona digitalizacja dokumentacji dotyczącej systemu odwodnienia i udostępnienie jej w aplikacji GisHub, zainstalowana system pomiarowy złożony z 57 różnego rodzaju urządzeń – deszczomierzy, stacji hydrologicznych oraz kamer.

Adaptacja i jakość

Drugiego dnia rozpoczęła się część konferencyjna, otwarcia sesji pod nazwą „Adaptacja” dokonał Justin Abott z Arupa. Trzeci dzień poświęcony był jakości, a otworzył go Klaus Piroth z CDM Smith. Zaczęliśmy więc konferencję od  spojrzenia światowych gigantów konsultingu i projektowania. Spojrzenie zagraniczne mocno było obecne na konferencji, gdyż można było obejrzeć aż 16 wystąpień z zagranicy. Organizatorzy zadbali jednak by pokazać też polskie przykłady miast, które są liderem w zarządzaniu wodami opadowymi. W tym roku mogliśmy przenieść się między innymi do Gliwic, Bytomia, Piaseczna, Poznania.

„W ramach dwudniowych obrad, dzielono czas pomiędzy prezentacje poświęcone integracji rozwiązań wodnych, zwłaszcza w miastach, w kierunku postrzegania jednego trwałego i odpornego na zagrożenia systemu wodnego oraz prezentacje szczegółowych rozwiązań, zwłaszcza technologicznych, integrujących ilość wody z jej jakością. Dodatkowym elementem “spinającym” była debata oksfordzka na temat celowości i możliwości nadania rzece Wiśle osobowości prawnej w kontekście katastrofy ekologicznej na Odrze.

Tego rodzaju integracja gospodarowania wodami w obszarach miejskich to długi i złożony proces wymagający konsekwencji w planowaniu i działaniu. Na tej drodze ogromną rolę odgrywa odpowiedzialna prezentacja zarówno możliwych efektów jak i trudności w osiąganiu celów, która przybliża zrozumienie i akceptację społeczną czekających nas przemian. Moim zdaniem, tegoroczna edycja StormWater Poland spełniła takie zadanie!” Pisze Elżbieta Nachlik profesor senior Politechniki  Krakowskiej.

Debatę można obejrzeć pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=cWCb8DAU2TA

A warto, bo grono debatujących osób było wybitne, a sama debata przeprowadzona w sposób kulturalny, uwzględniający wiele racji.

 

Centralnym punktem konferencji było zasadzenie drzewa w zbiorniku TreeTank firmy Wavin. Uroczystego zakopania drzewa dokonał wiceprezydent Mariusz Skiba.

Drzewa zasadzone na placu tuż pod spodkiem pozostanie w Katowicach na zawsze.

stormwater poland 2023
stormwater poland debata
stormwater poland gala
stormwater poland hauraton
stormwater poland IWA
stormwater poland klaus piroth
stormwater poland kraków
stormwater poland leszno
stormwater poland organizator
stormwater poland sadzenie drzewa
stormwater poland sala audytoryjna
stormwater poland storm drain markers
stormwater poland uczestnicy
stormwater poland zagraniczni goście

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024