Ogród deszczowy ze wsparciem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Ogród deszczowy ze wsparciem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
jw
09.09.2024, o godz. 9:14
czas czytania: około 2 minut
0

Gliwickie stowarzyszenie GTW znalazło się w grupie 10 najlepiej ocenionych śląskich placówek, w których realizowana będzie kolejna edycja ogrodów deszczowych Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Dzięki temu 26 września przy boisku GTW przy ul. Orkana 8 w Wójtowej Wsi odbędą się warsztaty teoretyczno-praktyczne dla 25 dzieci i nastolatków biorących udział w projektach sportowo-społecznych stowarzyszenia. Uczestnicy dowiedzą się najpierw, dlaczego warto zakładać ogrody deszczowe, jaką rolę pełnią w adaptacji do zmian klimatu i jaki jest ich wpływ na bioróżnorodność. Następnie pod okiem eksperta założą ogród deszczowy w wielkiej donicy. Konstrukcja już czeka.

Duża konkurencja

– Z tego co wiemy, konkurencja była duża i bardzo nas cieszy, że nasz obiekt przy ul. Orkana wzbogaci się o ogród deszczowy – komentuje na gorąco Dariusz Opoka ze Stowarzyszenia GTW. – Chcemy, aby boisko spełniało także funkcje społeczne, nie tylko sportowe. Mamy już ogród społeczny, przygotowany dzięki firmie Ista. Teraz czas na kolejny krok w stronę upiększania terenu – podkreśla Dariusz Opoka.

Warsztaty organizowane 26 września przy ul. Orkana 8 rozpoczną się o godz. 16.30. Będą powadzone przez specjalistów z Ogrodu Botanicznego z Mikołowa.

Ogród deszczowy

Ogród deszczowy, proponowany w ramach programu GZM, gromadzi wodę opadową, która trafia do niego bezpośrednio z dachów.

Dzięki specjalnie dobranej donicy lub zbiornikowi, warstwom podłoża, jak również odpowiednio dobranym gatunkom roślin, ogród deszczowy pomaga w naturalny sposób ograniczyć spływ wód opadowych do kanalizacji i sprawia, że roślinność uwalnia parę wodną do atmosfery stopniowo, także w okresach suchych. Jednocześnie gromadzenie wody z dachów w zbiorniku zapobiega lokalnym podtopieniom. Ponadto ogród deszczowy zwiększa bioróżnorodność i poprawia estetykę otoczenia, a dzięki roślinom hydrofitowym również oczyszcza wodę.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024