Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: adaptacja do zmian klimatu

Łącznie artykułów: 95.

Trzydzieści lat polsko-niemieckiej współpracy dla klimatu. Wyjątkowy jubileusz w Ministerstwie Klimatu i Środowiska

Trzydzieści lat polsko-niemieckiej współpracy dla klimatu. Wyjątkowy jubileusz w Ministerstwie Klimatu i Środowiska

Trzy dekady kształcenia kadr, które dziś realnie współtworzą politykę środowiskową w Polsce, Niemczech oraz w strukturach europejskich – to bilans polsko-niemieckiego programu stypendialnego dla najlepszych absolwentów polskich uczelni w dziedzinie ochrony środowiska. Z okazji tego wyjątkowego jubileuszu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Fundacja im. Nowickiego, Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU) oraz Stowarzyszenie Środowisko dla Środowiska zorganizowały uroczystą konferencję podsumowującą dotychczasowy dorobek oraz wyznaczającą kierunki dalszej współpracy w dobie transformacji energetycznej, polityki klimatycznej UE i nowych regulacji.

„Skumaj to!”. Wrocław bierze płazy pod lupę i pod ochronę

„Skumaj to!”. Wrocław bierze płazy pod lupę i pod ochronę

Żyją obok nas - w parkach, przy stawach i w dolinach rzek. Choć żaby, traszki czy ropuchy to nasi najwięksi sprzymierzeńcy w walce z komarami, są dziś najbardziej zagrożoną grupą kręgowców na świecie. Wrocław, we współpracy z naukowcami i przyrodnikami, rusza z kampanią „Skumaj to!”, która uczy, jak dostrzec płazy w miejskiej dżungli i skutecznie chronić je przed wyginięciem.

MPWiK Wrocław w światowej czołówce. Straty wody spadły do 4%

MPWiK Wrocław w światowej czołówce. Straty wody spadły do 4%

02.04.2026
0

Wrocławskie MPWiK osiągnęło jeden z najlepszych wyników na świecie w zakresie ograniczania strat wody. W 2025 roku wskaźnik strat w sieci wodociągowej wyniósł 4,04%, co plasuje spółkę w ścisłej światowej czołówce najbardziej efektywnie zarządzanych systemów wodociągowych. To rezultat porównywalny z liderami z Holandii czy Singapuru i znacząco lepszy od średnich notowanych w Europie.

Zielony Budżet 2026 w Elblągu. Mieszkańcy znów zdecydują o zielonych zmianach w mieście

Zielony Budżet 2026 w Elblągu. Mieszkańcy znów zdecydują o zielonych zmianach w mieście

16.03.2026
0

Więcej zieleni, mniej betonu i mądre gospodarowanie deszczówką – tak w skrócie można opisać tegoroczną edycję Zielonego Budżetu w Elblągu. Miasto ogłosiło start VI edycji programu, który pozwala mieszkańcom zgłaszać pomysły na zazielenianie przestrzeni publicznych i realnie wpływać na wygląd swojej okolicy. W 2026 roku szczególny nacisk położono na rozwiązania związane z małą retencją.

Warszawa wprowadza standard sadzenia drzew

Warszawa wprowadza standard sadzenia drzew

13.03.2026
0

W Warszawie obowiązuje już nowy standard sadzenia drzew, który ma ujednolicić zasady doboru gatunków, sadzenia i pielęgnacji drzew w przestrzeni miejskiej. Dokument został przyjęty zarządzeniem prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego i ma poprawić jakość nowych nasadzeń oraz zwiększyć trwałość zieleni miejskiej.

Szczecin: Urzędnicy i naukowcy opracowali standardy zagospodarowania wód opadowych

Szczecin: Urzędnicy i naukowcy opracowali standardy zagospodarowania wód opadowych

12.03.2026
0

Szczecin, idąc śladem Gdańska i Poznania, przygotował wytyczne dla projektantów, wykonawców oraz właścicieli nieruchomości, dotyczące efektywnego zatrzymywania deszczówki. Upowszechnienie tzw. małej retencji ma łagodzić skutki zmian klimatu, „schłodzić” przestrzeń publiczną i realnie zazielenić miasto. Nowe standardy to odpowiedź na coraz częstsze deszcze nawalne oraz okresy długotrwałej suszy.

Stormwater Poland. Woda jako system naczyń połączonych

Stormwater Poland. Woda jako system naczyń połączonych

04.03.2026
0

Zarządzanie wodami opadowymi w miastach coraz wyraźniej odchodzi od myślenia punktowego i infrastrukturalnego na rzecz podejścia systemowego, opartego na krajobrazie, przyrodzie i procesach zachodzących w całych zlewniach. Podczas drugiego dnia konferencji Stormwater Poland przedstawiciele Warszawy i Wrocławia pokazali, jak w praktyce zmienia się paradygmat gospodarowania wodą – od nadrzecznych terenów naturalnych po ścisłe centra miast.

58,6 mln zł z KPO na wodę i ścieki. Podlaskie samorządy przyspieszają inwestycje

58,6 mln zł z KPO na wodę i ścieki. Podlaskie samorządy przyspieszają inwestycje

30.01.2026
0

Podlaskie samorządy i spółki komunalne otrzymają łącznie 58,6 mln zł z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Umowy wręczono w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku. Projekty obejmują m.in. modernizację sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, systemów zaopatrzenia w wodę oraz oczyszczania ścieków. Realizacja ma zakończyć się do końca maja.

Prof. Maciej Sadowski nie żyje. Odszedł pionier klimatologii

Prof. Maciej Sadowski nie żyje. Odszedł pionier klimatologii

19.01.2026
0

Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o odejściu prof. dr. hab. Macieja Sadowskiego. Polska nauka straciła wybitnego klimatologa i niekwestionowany autorytet w dziedzinie zmian klimatu, którego praca i oddanie wyznaczyły kierunki dla całych pokoleń badaczy i decydentów. Uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Profesor Sadowski był postacią, której wkład w rozwój wiedzy i kształtowanie polityki klimatycznej na arenie krajowej i międzynarodowej jest nie do przecenienia.

„Mój Deszcz” wraca do Gliwic. Miasto dopłaci do retencji nawet 4 tys. zł

„Mój Deszcz” wraca do Gliwic. Miasto dopłaci do retencji nawet 4 tys. zł

14.01.2026
0

Od 15 stycznia mieszkańcy Gliwic będą mogli składać wnioski w kolejnej edycji programu dotacyjnego „Mój Deszcz”. Miasto wesprze inwestycje w małą retencję – od zbiorników na deszczówkę po ogrody deszczowe – pokrywając do 85% kosztów kwalifikowanych (maks. 4 tys. zł). Cel? Zatrzymać wodę tam, gdzie spada, i poprawić lokalny mikroklimat.

Białystok pod lupą przyrody. Nowe tomy o mokradłach i rzadkich roślinach

Białystok pod lupą przyrody. Nowe tomy o mokradłach i rzadkich roślinach

22.12.2025
0

Ukazały się dwie nowe publikacje z serii "Bioróżnorodność Miasta Białegostoku": "Chronione i rzadkie rośliny Białegostoku" oraz "Mokradła Białegostoku". To solidna dawka wiedzy naukowej o miejskiej przyrodzie – podana w formie dostępnej nie tylko dla badaczy, ale i dla każdego, kto chce wiedzieć, co naprawdę rośnie i żyje w mieście.

Ponad 250 mln zł z UE na wodno-ściekowe inwestycje

Ponad 250 mln zł z UE na wodno-ściekowe inwestycje

17.12.2025
0

Cztery samorządy – Nowy Targ, Bydgoszcz, Niepołomice i Czernica – zrealizują kluczowe inwestycje wodno-ściekowe dzięki ponad 250 mln zł z funduszy UE. Największym beneficjentem jest Bydgoszcz, gdzie modernizacja oczyszczalni Fordon pochłonie ponad 192 mln zł.

css.php
Copyright © 2026