Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

67 proc. Polaków popiera system kaucyjny

67 proc. Polaków popiera system kaucyjny
Cza
04.11.2022, o godz. 13:28
czas czytania: około 2 minut
0

Według badania zrealizowanego przez Kantar Public na zlecenie Fundacji ProKarton, aż 67 proc. Polek i Polaków chce wprowadzenia systemu kaucyjnego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Tylko 20 proc. ankietowanych jest przeciwnych systemowi kaucyjnemu. Na pytanie, czy opłata kaucyjna powinna być w Polsce zastosowana do wszystkich typów opakowań po żywności płynnej (butelek plastikowych, butelek szklanych, puszek aluminiowych i kartonów po mleku i sokach), 58 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco. Porównując odpowiedzi z tymi z roku 2019, zanotowano wzrost o 9 proc.

Pozytywne stanowisko prezentują częściej kobiety, osoby z wyższym wykształceniem
oraz te z największych miast powyżej 500 tys. mieszkańców. Rzadziej odpowiadają tak mężczyźni, najmłodsi respondenci oraz osoby z podstawowym wykształceniem.

Kartony po płynnej żywności w systemie kaucyjnym

Prawie połowa (48 proc.) Polaków wprost opowiada się za tym, aby kartony po płynnej żywności zostały włączone do systemu kaucyjnego. To wzrost o 3 proc. w stosunku do badania z 2019 roku. Ze stwierdzeniem tym częściej zgadzają się kobiety, pięćdziesięciolatkowie, osoby z wyższym wykształceniem oraz mieszkańcy największych miast (powyżej 500 tys.).

System kaucyjny a kartony po żywności

– Wyniki badania pokazują, że system kaucyjny ma poparcie społeczne. Jest szansą na znaczne podniesienie poziomów zbierania odpadów opakowaniowych i na zmniejszenie wykorzystania surowców. Naszym zdaniem, system kaucyjny powinien być szeroki i niedyskryminujący żadnego opakowania. Wykluczenie kartonów do płynnej żywności stworzyłoby sytuację, w której tylko niektóre opakowania miałyby systemowe narzędzia do osiągania wysokich poziomów zbiórki. A konsumenci nie rozumieliby, dlaczego różnicuje się wymagania np. dla opakowań na mleko czy soki. Jako branża producentów kartonów do płynnej żywności postulujemy, aby zostały one włączone w Polsce do projektowanego systemu – komentuje Łukasz Sosnowski, prezes Fundacji ProKarton.


Badanie zostało zrealizowane przez ośrodek Kantar Public we wrześniu 2022 roku techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI), na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1015 osób powyżej 15 roku życia. Wyniki dwóch z trzech pytań porównano z danymi z roku 2019, kiedy to fundacja przeprowadziła podobne badanie. W 2019 roku respondenci zostali zapytani o opłatę depozytową, natomiast w bieżącym badaniu – z uwagi na terminologię przyjętą w projekcie ustawy – terminem użytym była opłata kaucyjna.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024