1 / 4

Policjanci z Żor na Śląsku odkryli na terenie prywatnej posesji 14 naczep ciężarowych wypełnionych zbiornikami z nieznaną substancją. Śledczy przypuszczają, że może to być nowy sposób przestępców na nielegalne pozbywanie się odpadów.

Kontrolę podejrzanego ładunku policja przeprowadziła z pracownikami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz pracowników Urzędu Miejskiego w Żorach. Na 14 naczepach ciężarowych znaleziono 1000-litrowe zbiorniki zawierające płynną substancję o nieznanym składzie. Śledczy nie wykluczają, że jest to substancja niebezpieczna.

W sumie w naczepach znaleziono około 700 tysięcy litrów podejrzanej substancji. Na miejsce wezwano straż pożarną, w tym jednostkę chemiczną PSP z Bielska-Białej oraz biegłego sądowego z zakresu fizykochemii i chemii sądowej, który nadzorował pobieranie próbek substancji.

Teren posesji jest pilnowany przez policjantów, aby zapobiec kolejnym możliwym transportom odpadów. Śledczy czekają na identyfikację znalezionej substancji i ekspertyzę czy stanowi ona zagrożenie dla środowiska.

Policjanci podejrzewają, że wykryli nowy sposób nielegalnego pozbywania się odpadów przez przestępców. Naczepy ciężarowe, na których pozostawiono pojemniki, były w bardzo złym stanie technicznym. Prawdopodobnie posłużyły jako magazyn do nielegalnego składowania odpadów i zostały porzucone.

Policja ustala właściciela terenu, na którym zaparkowano naczepy ze zbiornikami. Poszukiwane są także osoby, które powiązane ze znaleziskiem.

Policja opublikowała ostrzeżenie dla właścicieli gruntów oraz magazynów przed oszustami, zajmującymi się nielegalnym pozbywaniem się odpadów poprodukcyjnych i niebezpiecznych. Zdaniem policji firmy wynajmują magazyny i inne nieruchomości, w których później gromadzone są odpady. Po wypełnieniu takiego obiektu wynajmujący znika, pozostawiając kłopotliwy ładunek właścicielom, na których później spoczywa obowiązek utylizacji.

Taka utylizacja może kosztować wiele milionów złotych, a teren, na którym gromadzone są odpady może zostać zdegradowany. Portal Komunalny informował tydzień temu o przypadkach porzucania odpadów wywiezionych z Polski w wynajętych halach magazynowych na terenie Czech.

Śląska policja podaje, że otrzymuje coraz więcej zgłoszeń związanych z przestępczymi działaniami na rynku odpadów niebezpiecznych. Istnieje wiele nieuczciwych firm specjalizujących się w nielegalnym przewożeniu, składowaniu i pozbywaniu się odpadów poprodukcyjnych i niebezpiecznych.

Tak stało w Żywcu i Katowicach. Właściciele wynajęli niedawno powierzchnie magazynowe firmom, a kilka dni temu na ich terenie odnaleziono odpady niebezpieczne. Teraz właścicielom wynajmującym magazyny grozi poniesienie kosztów utylizacji. W przypadku powierzchni znajdujących się w powiecie żywieckim, koszt utylizacji oceniono na ponad 1,2 mln zł.

Czytaj więcej

4 Komentarze

  1. Wydawane były pozwolenia jak kto chciał . Są firmy które się dorobiły milionów na tym….a teraz gminy, zwłaszcza małe mają olbrzymi problem….

  2. hmm tak to jest jak się pozwolenia na odbierania, magazynowanie itd wydawało jak popadnie zza biurka …. cała polska jak długa i szeroka jest teraz usiana taki odpadami w mazurkach…to jest wierzchołek góry odpadowej a środowiskowo i finansowo za to Państwo teoretyczne będą jeszcze płacić dzieci naszych dzieci

Skomentuj